Teakový zahradní nábytek

V dnešním článku si představíme kvalitní zahradní nábytek vyrobený z exotického dřeva teak. Více co je to teak a jaké jsou jeho vlastnosti?

Teak – tropická dřevina

Teak (čte se týk) pochází z tropické jižní a jihovýchodní Asie. Vyrůstá do výšky 30 až 40 metrů. V zimě listy opadávají. Teakový nábytek je vyhledávaný především kvůli jeho vynikajícím vlastnostem. Původně se používalo především do vlhkých míst jako jsou paluby lodí nebo tropické obydlí. Postupně se dostalo do povědomí lidí a nyní se využívá na interiérový i exteriérový nábytek.

Výhody teakového nábytku

Nyní si popíšeme hlavní výhody, proč si koupit teakový zahradní nábytek.

  • Odolnost vůči vlhkosti
  • Nebývá napaden plísněmi a škůdci
  • Je tvrdý, pevný, pružný a stabilní
  • Odolnost vůči povětrnostním vlivům (mráz, slunce, déšť,…)
  • Luxusní vzhled
  • Nenáročné na údržbu

Údržba teakového nábytku

Teakový zahradní nábytek se nemusí náročně udržovat. Jeho údržba se doporučuje především pro zachování jeho barevnosti. Spočívá v ochranném nátěru z teakového oleje jednou za rok. Nicméně pokud je vystaven přímému slunečnímu záření dochází k jeho rychlejšímu vysoušení. Mohou se začít objevovat drobné praskliny a je dobré nátěr opakovat i v průběhu roku.

Teakový nábytek při dobré údržbě vydrží i deset a více let

Nezapomeňte! Povrch dřeva musí být před nátěrem suchý a čistý. Nečistoty lze odstranit teplou vodou a vhodným mycím prostředkem (doporučujeme mýdlovou vodu). Natíráme vždy celý povrch dřeva, abychom předešli barevným mapám.

Příprava na zimu

Před začátkem zimy doporučujeme nábytek prohlédnout a pokud vidíte praskliny, doporučujeme natřít teakovým olejem. Zabráníte tak vlhkosti prostupovat dále do dřeva. Jak již bylo zmíněno výše, teakový nábytek má vynikající odolnost vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám. Nicméně i tak doporučujeme pro prodloužení životnosti nábytek na zimu zakrýt nebo schovat.