Postel je pro každého z nás místem, kde trávíme třetinu svého života. Jak si co nejvíce zpříjemnit? Je třeba při výběru postele pečlivě vybírat materiál i jednotlivé komponenty postele. Správný výběr by se rozhodně neměl podceňovat. V dnešním článku se pokusíme poradit, jak postupovat krok za krokem při výběru nové postele.
Jestli nebudete věnovat výběru postele dostatečnou pozornost, budete trestat pouze sami sebe, protože váš spánek nebude kvalitní, což se bohužel odrazí i na vašem životě. Z dlouhodobého hlediska si můžete přivodit i zdravotní komplikace. Nejvíce se při výběru zaměřte na velikost postele, materiál a rošt. O správném výběru matrace jsme již psali dříve.
1. Jaká velikost je ta správná?
Velikosti postelí pro jednotlivce se liší v mnoha ohledech. Také může být odlišná i jejich výška. Nejběžnější rozměry postele jsou 90×200 cm. Pokud si vyberete tento rozměr, nebudete mít problém sehnat cokoliv od roštu, matrace přes například prostěradlo.
Věděli jste, že matrace by měla být minimálně 45 cm od podlahové krytiny? Čím blíže zemi, tím více prašné prostředí.
Podle potřeb každého jednotlivce se mohou rozměry lišit. Obecně se říká, že by se délka postele pro pohodlné spaní měla rovnat délce osoby plus 20 cm (ale raději více). Z toho vychází, že nejběžnější délka postele 200 cm, je vhodná pro osoby o maximální výšce 1,8 metru. Šířka postele by měla být alespoň 80 cm.
Výška postele se většinou příliš nemění a ovlivňuje ji zejména výška matrace a roštu, měla by však být minimálně 45 cm od země. Nicméně zejména pro starší občany nebo pro lidi s omezenou hybností je lepší volit postele s vyšší výškou. Díky vyšší posteli se jim lépe vstává. Někdy vám tak nezbude nic jiného, než si nechat vyrobit postele na míru.
2. Jaký materiál zvolit?
V současnosti je nabídka materiálů, ze kterých se vyrábí postele velice pestrá. Můžete vybírat postele z masivního dřeva, dřevotřísky, kovové nebo postele z tvrzeného plastu a dalších netradičních materiálů. Materiál pro postel se odvíjí především podle stylu zařízení celého pokoje.
Postel musí ladit a zvýraznit krásu celé místnosti. Materiál ovšem nevybírejte jen podle vkusu, ale i podle jeho funkčních vlastností. Pokud pořizujete postel pro osobu, který má vyšší hmotnost, určitě by měla mít robustní konstrukci. Nedoporučuje se dřevotříska, ale spíše postele z masivu.
Horší materiál se projeví zejména tím, že postel začne dříve vrzat. Každý materiál má jiné klady a zápory. Také záleží na samotné kvalitě provedení, která dokáže konečné vlastnosti výrazně ovlivnit. Nedá se tedy jednoznačně říct, který materiál je nejlepší.
3. Jak postupovat při výběru roštů?
Rošt představuje část postele, která nejvíce ovlivňuje kvalitu spánku. Pak ještě matrace, ale to je samostatná kategorie. Budeme předpokládat že jste zvolili matraci, která vyžaduje lamelový rošt. Rošty do postele jsou vyrobeny z lamel, které jsou pravidelně rozmístěny pod matrací. Lamely můžete koupit kvalitní nebo méně kvalitní. Jak poznáte rozdíl?
Kvalita se pozná podle tvrdosti dřeva jednotlivých lamel, tloušťky a jejich počtu. Nekvalitní rošty mohou začít po čase praskat nebo jsou příliš měkké a neposkytují dostatečnou oporu. Rozlišují se 2 základní druhy roštů:
- pevný lamelový rošt
- polohovatelný rošt
Polohovatelný rošt můžete manuálně nastavit podle vašich aktuálních potřeb. Tyto rošty bývají polohovatelné v části hlavy a v nohách. V poslední době se objevují i v domácnostech motorové rošty, které můžete upravovat podle potřeby bez námahy. Jsou totiž ovládány motorkem, který ovládáte ovladačem.