Průvodce výběrem nábytku do ložnice

shutterstock.com

shutterstock.com

Ložnice je místem určeným pro odpočinek po dlouhém dni. A nemusí se jednat pouze o spánek, někdo před spaním rád čte, jiný se dívá na televizi. Ložnice by proto měla být zařízena s ohledem na vaše zájmy a vkus, aby na vaše smysly působila uklidňujícím dojmem, díky příjemné atmosféře celé místnosti se vám podaří snáz usnout.

Na trhu existuje řada sestav nábytku do ložnice, které lze uzpůsobit na míru vašim prostorovým možnostem. Výhodou je, že se nemusíte starat, zda budou různé prvky k sobě pasovat.

Postel – dominanta ložnice

Dominantou celé ložnice je pochopitelně postel. Ta by měla být umístěna tak, aby k ní měli oba partneři volný přístup každý ze své strany. Zcela nezbytným doplňkem k lůžku by měly být dva noční stolky, v případě nedostatku prostoru klidně malinké, ale rozhodně by neměly chybět.

Poslouží nejen jako odkládací plocha pro lampičku, knížku, budík či mobil, ale umožní vám mít po ruce i řadu drobností jako například krém, léky, špunty do uší a podobně. Z tohoto důvodu se vyplatí ohlížet především po stolcích s alespoň jednou zásuvkou, která tyto drobnosti pojme mnohem lépe než polička, jejíž obsah je mnohem více na očích.

Úložný prostor

Dostatečně velký úložný prostor je základ. Podle některých architektů by ložnici neměly rušit velké šatní skříně a navrhují proto řešení pro uložení oblečení do šatny přilehlé k ložnici. Většina starších bytů a domů však šatnou nedisponuje ani neumožňuje místnost vhodně přepažit, aby vznikla vhodná šatna. V takovém případě se doporučuje zvolit do ložnice vestavěné šatní skříně, které působí uceleným dojmem a nenarušují atmosféru celé ložnice.

V malých ložnicích je vhodné skříně opatřit zrcadly, která prostor opticky zvětší a prosvětlí. Pokud máte k dispozici prostornou ložnici a milujete zařízení bytu s nádechem romantiky, můžete do ložnice navíc umístit komodu, která nejen rozšíří úložný prostor, ale stane se ozdobou ložnice. Všechny tyto prvky nabízí například ložnice Dalia.

Ložnice DALIA, zdroj: nabytek-elegance.cz

Ložnice DALIA, zdroj: nabytek-elegance.cz

Osvětlení

V ložnici by kromě klasického lustru neměly chybět ani lampičky vedle postele, které mohou tlumeně svítit při čtení před usnutím, takové světlo vás na spánek připraví mnohem lépe než plné světlo lustru. Pro dotvoření atmosféry je možné pořídit i zajímavá světla namířená na strop či podsvícení hrany postele v různých barevných odstínech.

Další zařízení? Jen s citem.

Zařízení ložnice by mělo být co nejjednodušší, aby nebyla narušena harmonie místnosti.  Zcela dostačovat by tedy měla postel, noční stolky s lampičkami a úložný prostor pro oblečení. Někdo si však nedokáže představit čas před usnutím bez televize či hudby, proto se právě televize či věž v ložnicích objevují velmi často. Odpočívat se však dá nejen v posteli, proto lze do ložnice umístit i pohodlné křeslo, kam se můžete uchýlit s knihou v ruce.

Ačkoliv by ložnice měla správně sloužit výhradně k odpočinku a neměl by sem patřit počítač a jiné rušivé elementy připomínající práci, leckdy dispozice bytu přinutí majitele využívat ložnici zároveň jako pracovnu. V jejím rohu tak může stát stůl s počítačem nebo třeba šicím strojem. Je vhodné, aby pracovní místo stálo stranou a tvořilo jakýsi izolovaný kout a zároveň, aby jeho zařízení ladilo se zařízením ložnice a nepůsobilo rušivě.

Pokud tedy není jiné řešení a potřebujete pracovní stůl umístit do ložnice, lze ho jistě do místnosti elegantně zakomponovat. V takovém případě však vždy myslete na to, aby ložnice nebyla přeplněna nábytkem a nepůsobila stísněně.

1 comment for “Průvodce výběrem nábytku do ložnice

  1. Dara
    23.6.2014 at 19:22

    mam v loznici rada velka zrcadla, nejenze prostor opticky zvetsi, ale jsou velice uzitecne i pro zeny vseobecne. :)

Comments are closed.