Ortopedické polštáře aneb aby spánek nebolel

shutterstock.com

Kdekdo se často budí po noci plné krásného spánku do dne plného trápení s přeleženým krkem. Pokud i vy mezi ně patříte, zvažte, zda by pro vás nebylo vhodné pořídit si ortopedický polštář. Bolest krku ze špatného polštáře trápí mnoho lidí, zejména ty, kteří tráví pracovní dobu u počítače ve ztuhlé poloze. Podívejte se, jaké trh nabízí možnosti.

Proč takový ortopedický polštář

Snad každý věnuje velkou pozornost výběru matrace, avšak zapomíná na volbu správného polštáře. Právě proto, že krk denně namáháme, ač si to mnohdy ani neuvědomujeme, bychom mu měli věnovat velkou pozornost, a to alespoň tehdy, když má nastat čas k jeho regeneraci, tedy přes noc při spánku. Ortopedický polštář by měl omezit problémy s páteří, i když neexistuje zákon, který by nařizoval ověřování tohoto působení. Vyzkoušejte jej a uvidíte sami.

Na druhu a velikosti záleží

Anatomický polštář je třeba vybírat pro konkrétního člověka, protože by měl odpovídat výšce, ve které má jedinec obvykle hlavu, nebo hraje roli i to, zda ležíme častěji na zádech, bocích nebo na břiše. Pro každou polohu je vhodný jiný tvar.

Mezi špičku mezi ortopedickými polštáři patří Curem Original pillow

Důležité je také vybrat si materiál, který bude spícímu vyhovovat. Nejčastěji se polštáře tohoto typu vyrábějí z visko-elastické pěny, která měkne pod teplem lidské pokožky a po ustání tlaku ze strany spícího se do své původní polohy vrací jen velice pomalu, nevzniká tedy téměř žádný tlak na krk. Dalším možným materiálem jsou polyesterové kuličky, jimiž je polštář naplněn, přírodní materiály či různé drti.

Curem Original pillow, zdroj: curem.cz

Jak si vybrat

Je to vskutku trochu věda, protože neexistuje univerzální návod na správný výběr. Každému totiž může vyhovovat něco zcela jiného, žádný polštář tedy není tím „nejlepším“. Je třeba na chvíli upustit od materiálu a rozměrů a zaměřit se na tvar. Ten by se měl odvíjet od toho, v jaké poloze nejčastěji spíte.

Spíte naznak?

Pak se při svém výběru zaměřte na polštáře rovného tvaru či s dvojitou vlnou, abyste měli ve spánku hlavu mírně zakloněnou a ulevili tak nepříjemných tlakům.

Nebo na břiše?

Pakliže se nacházíte právě v této skupině lidí, nemile vás překvapí informace, že je tato poloha nesprávná a nepřirozená a nejčastěji z ní bolí za krkem. Dobrou zprávou ale je, že byl vyvinut speciální polštář právě pro vás. Má tvar kříže, který vaše tělo podpírá, kdežto hlavu máte položenou ve výklenku a spaní je tak opravdu pohodlné.

Vlevo/vpravo v bok!

V nejlepším případě spí lidé na boku s polštářem s jednou či dvojitou vlnou, v horším, leč akceptovatelném případě s rovným polštářem, v tom nejhorším anatomický/ortopedický polštář nemají.

Dejte tomu čas

Pokud jste se rozhodli, že tento typ polštářů vyzkoušíte, nedejte na první dojem. Pokud jste se probudili s nepříjemným pocitem, věřte, že je to jen počáteční nezvyk, který zhruba po týdnu přejde a budete spát jako v bavlnce. Pokud ne, bohužel je třeba vybrat jiný.