Ortopedická matrace zlepší kvalitu vašeho spánku

shutterstock.com

shutterstock.com

Kvalitní spánek je základem dobré kondice. Každý už jistě poznal, jak krušný je den po noci s neustále přerušovaným spánkem. Ale o klidný spánek vás mohou připravit různé obtíže v podobě bolesti zad, kloubů nebo také zdánlivá drobnost jako je časté převracení na lůžku. Tyto problémy však můžete zmírnit či dokonce zcela odstranit správnou volbou matrace. Koupí ortopedické matrace si zajistíte nejen zdravý spánek, ale i správnou oporu pro svou páteř.

Jak poznat ortopedickou matraci?

Nabídka matrací je velice široká. Na první pohled ortopedickou matraci nepoznáte. A na pouhé slovo prodejce se také vždy nelze spolehnout. Poradíme vám proto, co všechno sledovat, abyste měli jistotu, že kupujete kvalitní matraci, která poskytne vašemu tělu komfortní spánek.

Základním znakem kvalitní matrace je rozdělení do několika zón. V závislosti na konkrétním typu může být taková matrace rozdělena do 3, 5, 7 nebo i více anatomických zón. Jednotlivé zóny se starají o správnou podpěru krku, páteře i pánve. Díky tomu jsou klouby i páteř v ideální pozici a tělo si mnohem lépe odpočine. Sníží se také počet otočení během noci.

Velice důležitý je také materiál, který byl na výrobu matrace použit. K nejvhodnějším patří:

  • kombinace studené a líné pěny – matrace využívající kombinace těchto dvou materiálů jsou sendvičové, jádro matrace tvoří studená pěna, která je velmi odolná a zároveň elastická. Díky jádru ze studené pěny bude zajištěna pružnost matrace. Vrstva z líné pěny se dokonale přizpůsobí poloze a tvaru těla. Matrace měkne pod vlivem teploty těla, zdá se příjemně měkká, zároveň však nepostrádá schopnost dostatečně podpírat páteř.
  • latexové matrace – nabízí výtečnou oporu zádům v libovolné pozici, velkým plusem je vysoká bodová elasticita tohoto materiálu, díky ní dochází k deformaci matrace pouze v místě zatížení.

Tvrdost a nosnost matrace

Při výběru matrace v akci se nezapomeňte informovat také na její tvrdost. Někdo upřednostňuje měkčí poležení, někdo naopak volí raději tvrdou matraci. Ale v případě problémů s bolestmi zad a častým nočním převalováním a buzením je vhodné jít zlatou střední cestou. Tvrdost matrace poznáte podle číselného označení od 1 do 5, přičemž číslo jedna mají nejměkčí matrace. Ortopedická matrace by měla mít tvrdost stupně 3.

Aby mohla matrace stoprocentně plnit svou funkci, je třeba dbát na její přiměřené zatížení. U každého typu je uvedeno, jakou má nosnost. Volte proto matrace také v závislosti na své vlastní hmotnosti. Pokud byste matraci přetížili, zkrátíte nejen její životnost. Také nemůžete očekávat dostatečnou oporu páteře a matrace se vám bude jevit měkčí.

Tip: Nenápadná síť proti hmyzu vám zajistí spánek bez štípanců od komárů

Můžete mít sebelepší matraci, ale bez správného uložení se dobře nevyspíte, zdroj: shutterstock.com

Můžete mít sebelepší matraci, ale bez správného uložení se dobře nevyspíte, zdroj: shutterstock.com

Správné uložení matrace

Kvalitní spánek neovlivňuje pouze matrace. Ani ta nejkvalitnější matrace vám nebude dobře sloužit, pokud bude ležet na nevhodném podkladě. Mezi nejhorší patří plná deska postele, která brání dostatečné pružnosti i odvětrávání matrace.

Abyste docílili opravdu kvalitního spaní, uložte ortopedickou matraci na lamelový rošt.

Velmi brzy poznáte změnu. První noci se sice spánek na ortopedické matraci bude jevit ještě horší. To proto, že na nový typ postele si budete muset zvyknout. Někomu zvykání trvá i dva týdny, ale následný klidný spánek za to stojí.