Nábytek z umělého ratanu vyniká dlouhou výdrží

Ratanový nábytek je oblíbený především pro svou nevelkou váhu, originální vzhled a jednoduchou údržbu. I když je k vidění spíše v exteriéru, nic nebrání tomu vybavit si jím i domácnost. Jaké jsou jeho výhody a nevýhody se dozvíte v dnešním článku.

Přírodní ratanový nábytek je vyráběn z lián palmy, v případě umělého ratanu se tento materiál nahrazuje syntetickými vlákny, které jsou podstatně odolnější vůči působení okolních vlivů, především vlhkosti. Nejčastěji se s ratanem setkáte v podobě balkónového nábytku. Nicméně nabídka nábytku z ratanu ale nezahrnuje pouze sedací druhy, jak by se na první pohled mohlo zdát. Můžete si pořídit i skříně, komody či stolky.

Kde všude lze nábytek z ratanu použít?

V úvodu článku bylo zmíněno, že vybavení z ratanu už dávno není určeno pouze pro venkovní účely. A to i přesto, že v kombinaci se zelení vyniknou všechny jeho estetické přednosti. Hodí se i dovnitř, zejména pak do luxusnějších interiérů, které jsou dostatečně prostorné, aby elegantní linie a struktura ratanu nezanikla a poutala na sebe pozornost. Typicky se jím v tomto ohledu vybavují balkony, terasy, zimní zahrady, ale také pracovny či jídelny, výjimečné nejsou ani postele z ratanu v ložnicích (na ty však narazíte spíše v zahraničí).

Výhody a nevýhody

Před nákupem tohoto nábytku byste měli zvážit všechny jeho výhody a nevýhody. S tím vám mohou pomoci následující řádky. Výhody jsou naprosto zřejmé – vedle již popisované snadné údržby a nízké váhy neopomeneme ani vytříbený vzhled a vysokou odolnost, z níž pramení i dlouhá životnost zejména u umělého ratanového nábytku. Na druhé straně je však nutné počítat s nepříliš malou pořizovací cenou a také s tím, že nabídka v otázce barevného řešení není příliš bohatá. A jelikož je nábytek poměrně lehký, v určitých případech se může stát méně stabilním třeba při silném větru.

Pokud vás již omrzelo klasické dřevo a i přesto byste se nechtěli vzdát vzhledu, co z přirozených struktur a linií vychází, pak je ratan možnou alternativou. Zvolíte-li k němu výraznější polstrování a další doplňky, pak si získá vás i každou vaši návštěvu.