Malý prostor? Tipy na jeho naprosté využití

shutterstock.com

shutterstock.com

Bydlení v malých prostorách nemusí mít vždy jen negativa, záleží, z jakého úhlu se na to díváte. Na jednu stranu nemusíte uklízet tolik metrů, neutratíte peníze za tisíce zbytečných věcí, které stejně nepotřebujete, váš nájem je díky malé ploše poměrně nižší, navíc jste vždy poblíž ledničky a nemůže se stát, že přes několikery dveře neuslyšíte zvonit váš mobil.

Nicméně problém s úložnými prostory je jistě nevyvratitelný a neopominutelný. Níže se s vámi podělíme o několik nápadů, jak chytře získat místa pro uložení vašich věcí a jak využít každý centimetr ve vašem malém hnízdečku.

Vhodný nábytek

Pokud obýváte malý prostor, musíte se mu přizpůsobit nejen vy, ale především i váš nábytek, tím byste měli začít. Při zařizování mějte vždy na paměti, že nesmíte plýtvat místem. Vyhledávejte kusy, které jsou multifunkční. Například lavice u vchodu bude mnohem užitečnější, budete-li do ní moci schovat boty. To samé platí s konferenčním stolkem, taburetem či postelí, což je ideální místo například pro sezónní oděvy.

Stejně tak vybírejte stůl, u nějž se dá jíst, pracovat i odpočívat. Vestavěné skříně a dělící příčky by vám taktéž rozhodně neměly chybět. Nemusíte ji však kupovat, využijte v tomto smyslu třeba klasickou skříň. Pro další inspiraci nemusíte chodit daleko, stačí do řetězce IKEA, který přichází s mnoha nápady.

Rozmístění polic v interiéru

Rozmístění polic v interiéru

Poličky, poličky, poličky

Poličky vám skvěle nahradí skříně, pro které třeba nemáte dostatek místa. Namísto knihovny, která zabírá místo na podlaze, si pořiďte na knihy poličky. Na poličky můžete dávat nejrůznější košíčky a boxy, které vám vytvoří další úložné prostory. Máte sice velkou skříň, ale nedokážete v ní udělat systém a naplno ji využít? Přidejte do ní poličky, uvidíte, že se vám tam náhle vejde mnohem více krabic a oděvů. To samé platí v případě šuplíků.

TIP! Hitem se nyní stávají poličky vytvořené z knih. Jednoduše starou poličku polepíte obalem z knihy a poté ji umístíte na zeď. Efekt je skvělý, vypadá to, jako by knihy na zdi držely sami.

Dejte to na zeď

Možná nemáte dostatečně velkou plochu podlahy, ale zdi můžou být dobrou alternativou, kam umístit vaše věci. Zkrátka jděte vertikálním směrem. Zdi nemusí být jen držákem vašich fotografií a obrazů, mohou být ještě nápomocnější. Pověste na ně na háčky pánvičky v kuchyni, bundy v chodbě či šperky v ložnici. Nemáte prostor na botník, zato mnoho párů střevíčků? Přibijte na zeď plaňku v horizontální rovině a boty na ní za podpatky jednoduše zahákněte. Dejte však pozor, abyste plaňku nepřibili až ke zdi!

V kuchyni

Poličku, resp. velké prkýnko se vám velice hodí nejen na krájení zeleniny. Můžete ho mít položené na dřezu a rozšířit si tak manévrovací plochu při vaření. Ty potraviny, které můžete, skladujte v úložných plastových boxech. Mají obrovskou  výhodu, můžou se skládat na sebe a ušetří tak spoustu místa. Zařizujete-li novou kuchyni, pořiďte si kuchyni na míru od výrobce. Díky 3D návrhu budete dopředu vidět, jak bude kuchyně v malém prostoru vypadat.

Jak místnost opticky zvětšit

Přemýšlíte-li, jak byste opticky zvětšili prostor malého bytu? Odpovědí jsou zrcadla, dělají se v nejrůznějších formách, jistě si vyberete tu vhodnou právě pro váš interiér. Architekt David Applebaum doporučuje do malých prostorů umístit zarámovaná zrcadla přímo proti oknu, vytvoří tak iluzi dalšího okna a stejně jako světlé tóny zdí místnost opticky zvětší.

3 comments for “Malý prostor? Tipy na jeho naprosté využití

 1. Eva Licha
  17.7.2014 at 10:11

  zakryt drez je dobre napad, jen si nejsem jista,jestli je to uplne nejidealnejsi volba. Ja si poridila mylaej mpalstovej jako stolecek pro “panenky” presne padnouci do drezu. Omejva se mnohem lip nez prkynko a je stabilnejsi.

 2. Danus
  4.9.2014 at 07:42

  predelavali jsme ted malou loznici, nebali se a dali postel doprostred pokoje a nebytek kolem ni, ne vse stereotypne ke zdi. je to nejen uzasna zmena a i skvely setric mista. najednou se vam vejde vice skrini, policek, kytek a nevim ceho jeste. :)

 3. Northy
  16.9.2014 at 06:07

  Já si nemůžu vynachválit úložný prostory a multifunkční věci. Šetří prostor neskutečně!!

Comments are closed.