Které povlečení je nejlepší pro alergika?

shutterstock.com

shutterstock.com

Alergiemi trpí stále větší procento populace. Každý alergik potvrdí, že projevy alergie dokáží velmi znepříjemnit život. Proto je vhodné upravit životní styl alergika tak, aby riziko alergických potíží bylo minimalizováno. Mnoho úprav se týká také zařízení bytu a důležitým faktorem je také výběr povlečení postele.

Kdy je třeba volit speciální povlečení?

Většina lidí trpící alergiemi je alergická na prach a roztoče, kteří patří k nejrozšířenějším alergenům. Pokud vám byla alergie na prach a roztoče potvrzena, či pokud po každém probuzení cítíte zhoršení alergických potíží, je potřeba zaměřit se na postel a lůžkoviny, protože právě postel je ideálním prostředím pro život roztočů.

Zvýšenou péči výběru povlečení by měli věnovat také alergici trpící atopickým ekzémem a při koupi povlečení by se měli zaměřit na přírodní materiály, v nichž se tělo tolik nepotí a které nebudou dráždit citlivou pokožku.

Povlaky lůžkovin

Alergici na prach a roztoče by měli kromě pečlivého výběru povlečení zvážit navíc koupi povlaků lůžkovin. Jedná se o povlaky na polštáře a peřiny, ale také speciální povlaky matrací, které jsou vyrobeny z velmi hustě tkané látky. Hustá tkanina tvoří fyzickou bariéru jak pro průchod dráždivého trusu roztočů z lůžkovin směrem ven, ale také brání prostupu prachových částic a šupinek kůže směrem do vnitřku lůžkovin. Tím se roztočům snižuje přísun potravy a nemají příznivé podmínky pro život ani množení. Přes antialergické povlaky lůžkovin se následně povléká klasické povlečení, přes chránič matrace se natahuje prostěradlo.

Antibakteriální povlečení

Povlečení lůžkovin vybírejte z prodyšných materiálů. Zaměřte se také na to, zda jde o povlečení s antibakteriální úpravou. Povlečení s touto úpravou brání růstu plísní, kterým se ve vlhkém prostředí postele výtečně daří. Plísně mohou být alergizující samy o sobě, ale navíc některé plísně pomáhají roztočům trávit potravu, bez jejich přítomnosti se opět zhoršují podmínky pro život roztočů ve vaší posteli. Antibakteriální úprava dále brání růstu bakterií a dalších mikroorganismů. Antibakteriální povlečení využívá vlastností sloučenin stříbra, zinku a dalších, které brání růstu bakterií, ale pro lidské zdraví jsou zcela neškodné.

Péče o lůžkoviny

Pouhý nákup kvalitního povlečení a povlaků nepostačí udržet alergikovu postel dostatečně hygienickou. Také je třeba měnit povlečení každý týden, maximálně jednou za dva týdny, aby nedocházelo k hromadění prachu v povlečení. Více o tom, jak často prát povlečení najdete v tomto článku. Povlečení perte v nedráždivém pracím prostředku na 60°C, pro řádné odstranění zbytků pracího prostředku z povlečení je vhodné využít i přídavné máchání. Povlaky lůžkovin a matrace, které se povlékají pod běžné povlečení postele, postačí prát zhruba 3 krát do roka.

Důležité je také časté větrání peřin, aby se zbavily vlhkosti vzniklé nočním pocením. V boji proti roztočům pomáhá také vystavení lůžkovin přímému slunečnímu záření, které roztoče spolehlivě zabíjí. V zimním období působí na roztoče stejně negativně vystavení lůžkovin mrazu.

A jaké jsou vaše zkušenosti s péči o alergika? Napište nám v komentářích.

4 comments for “Které povlečení je nejlepší pro alergika?

  1. lenka mach.
    12.5.2014 at 09:05

    úplně si nemyslím, že je pro alergika vhodný přírodní materiál, například v bavlně se usazuje hodně prach, podle mého názoru je nejleší mikrovlákno nebo satén

  2. růžena m.
    13.5.2014 at 09:36

    mám syna, trpí atopickým ekzémem a bavlna je pro něj strašná, vyhovuje mu jen bavlnění krep, asi záleží spíše na jednotlivci

  3. marci
    15.5.2014 at 07:10

    já používám taky bavlněný krep, je fakt že si na „hrubost“ je třeba zvyknout, ale pak je to super pohodlné!

  4. alena
    19.5.2014 at 10:06

    My používáme jen mirkovlákno! To je podle mě nej. Jinak je potřeba dávat pozor i na prostěradlo, typ matrace atd

Comments are closed.