Každý pátý pracující v Praze bydlí mimo hlavní město

shutterstock.com

shutterstock.com

Hlavní město Praha nabízí množství zajímavých pracovních příležitostí. Proto práci v Praze vyhledávají i lidé bydlící mimo naši metropoli. Statistiky uvádějí, že každý pátý zaměstnanec na území Prahy za svou prací dojíždí z jiného města nebo obce. Opravdu se jim cestování do Prahy vyplatí? To závisí na pořadí priorit.

Odkud lidé dojíždí nejčastěji?

Lukrativitu pražských pracovních pozic potvrzuje fakt, že do Prahy jsou ochotni dojíždět i lidé z velkých měst, například z Plzně, Pardubic, Hradce Králové nebo Ústí nad Labem. Motivací k překonání velké vzdálenosti od místa bydliště je především vyšší platové ohodnocení.

Nejčastěji však do Prahy dojíždí za prací obyvatelé Středočeského kraje. Důvodem je nejen relativní blízkost Prahy, ale také hustá dopravní síť. Z řady obcí Středočeského kraje, které leží v blízkém okolí Prahy, se lze do hlavního města dopravit autobusovými linkami pražské městské hromadné dopravy. Další pohodlné spojení zajišťují vlaky, které cestující dovezou do samotného centra Prahy.

Proč jsou lidé ochotni do Prahy dojíždět?

Pro dojíždění za prací do Prahy se nerozhodují pouze „původní“ obyvatelé vzdálenějších obcí. Dochází také ke stěhování Pražanů do širšího okolí hlavního města jako jsou novostavby v oblasti Praha – východ. Především mladé rodiny touží vychovávat své děti mimo ruch velkoměsta a hledají si nové klidnější bydlení. Zatímco dítě v Praze je často závislé na rodičích, kteří ho autem vozí do školy i na kroužky, v menší obci dítě může dojít do blízké školy i samo.

Velkým argumentem je také přiblížení k přírodě. Obce v okolí Prahy nabízí nejen menší ruch. Klid bydlení umocní i příroda přímo na dosah. Ačkoliv se Praha pyšní řadou parků, čistý les a klid venkova městský park nahradit nemůže.

Nižší cena nemovitostí

Dalším motivem je cena nemovitostí. Na území hlavního města se ceny nemovitostí drží nejvýše v celé naší republice. Vyšší plat, který nabízí zaměstnání v Praze, pak obyvatelé Prahy spotřebují na náklady na koupi bytu (splátky hypotéky). Ve vysoké cenové hladině se však pohybují i nemovitosti ve vesnicích v blízkosti Prahy. Podívejte se na právě rozestavěné developerské projekty Praha západ.

Levnější bydlení tedy seženete až hlouběji ve Středočeském kraji. Lidé proto investují do levnějších nemovitostí dále od Prahy. A do Prahy do práce nadále dojíždějí. Rozdíl v poměru cena nemovitosti a výše platu v Praze se jeví jako výhodný. V obcích dále od Prahy si proto lidé mohou dopřát například i vytoužené bydlení v rodinném domku. Získají tak klidné bydlení s kusem vlastní přírody v podobě zahrady.

Vybírejte bydlení blízko vaší práce

Přestože se zdá, že dojíždění do zaměstnání je zbytečně časové náročné, v případě Prahy a okolí to nemusí platit vždy. Vzhledem k velikosti hlavního města je zcela běžné, že i obyvatel Prahy stráví na cestě do zaměstnání skoro celou hodinu. Stačí mít práci na opačné straně Prahy než svůj byt.

Z tohoto důvodu se cestování do zaměstnání z okolí Prahy nezdá být tak hrozivé. Ideálním případem je, pokud pracujete v okrajové části Prahy a bydlíte v obci, která se nalézá na stejný směr od Prahy. Potom vám může cesta do práce v Praze zabrat i pouhých 20-30 minut.