Kachlová kamna – moderní nebo přežitek?

shutterstock.com

shutterstock.com

Kachlová kamna se u nás vyráběla celý středověk. Nebyl to však jen užitkový předmět pouze k vytápění, ale přepychově zdobená okrasa sálů a místností hradů a později zámků i měšťanských paláců. Od poloviny 19. století se již začala kamna vyrábět průmyslově a tak se dostala takřka do všech městských domácností. Jak je tomu dnes?

Dostala se i do mnohých usedlostí na venkově, kde se pořizovala také kvůli reprezentaci. Často bývaly umístěny právě v kuchyni, kde kromě vytápění sloužily i k vaření. Později je ale vytlačily z bytů, v masovém měřítku, sporáky a ústřední topení. Dnes se však vrací do obliby ne z nutnosti, ale především z nostalgie ke starým časům.

Od historie po současnost

Kamna se stavěla z kachlů, které byly často zdobeny reliéfy a podle nich, resp. jejich zbytků, lze při archeologickém výzkumu lokalizovat i přesné místo. V muzeích jich najdeme velikou spoustu druhů. Kachlová kamna se vyrábějí dodnes a jsou stále přepychovou výbavou místností.

Dnešní moderní kachlová kamna jsou akumulační sálavá kamna sestavená z kvalitně vyráběné keramiky, většinou designově navrhované pro moderní interiéry. Kupující si může pořídit i kamna vyrobená speciálně pro jeho moderní byt. Dále je vedle klasických kachlových staveb možné použít i moderní velkoplošnou keramiku, přírodní žuly, mramory i pískovce kombinované s omítanými plochami.

Moderní kachlová kamna

Dnešní kachlová kamna vypadají ale jinak než v minulosti, dovedeme vypočítat optimální velikost k danému prostoru. Topeniště se již nemusí stavět klasicky po kamnářsku s přenosem tepla z topeniště přímo na sálavou plochu kamen, ale tahovým systémem, to pak takovým topidlům ale říkáme kontaktní kamna.

Moderní výtvarný návrh přináší do domova nejen dominantu společenského prostoru, ale i vysokou funkčnost, vysokou výhřevnost. Kachlová kamna se mohou budovat nejen do nových moderních domů a vil, do roubených chalup ale i společenských a veřejných prostor, jako jsou například restaurace či kavárny.

Kachlová kamna jsou jeden z mála výrobků s tak starou tradicí, který se dodnes používá a nabízí stále nejen estetickou, užitkovou, ale zejména výtvarnou hodnotu. Na druhou stranu, když si prohlížíme současné katalogy, kde se představují dokonalé moderní výrobky, lze jistě říci, že mají zaručenou budoucnost.

Autor: Petr Pokorný