Jaké moderní funkce nabízí dnešní ledničky?

shutterstock.com

shutterstock.com

Lednice je v dnešní době naprostou samozřejmostí. Nikdo z nás si již ani nedokáže představit, jak by skladoval potraviny bez chladničky. Vynálezem ledničky však nijak nekončí vývoj způsobů uchovávání potravin. Moderní technologie umožňují tyto domácí pomocníky neustále vylepšovat. Seznamte se s vymoženostmi, které moderní doba nabízí.

Výběr nové ledničky

Při výběru nové lednice se lidé soustředí především na dva základní parametry – velikost a úspornost. To je zcela pochopitelné. Velikost lednice je třeba přizpůsobit prostorovým možnostem vašeho bytu i počtu osob v domácnosti. Volba co nejúspornější chladničky se projeví na účtu za elektřinu. V současné době jsou všechny chladničky uspokojivě úsporné. V nabídce už naleznete pouze přístroje třídy A a lepší. Nejúspornější provoz potom slibují lednice označené A+++.

Avšak výběr nové ledničky by neměl končit u těchto dvou parametrů. Moderní lednice mohou nabídnout mnoho dalších výhodných funkcí, díky nimž udržíte potraviny déle čerstvé.

Moderní funkce

Popišme si některé moderní funkce ledniček, o kterých se generaci našich rodičů ani nesnilo. Nemějte obavy, tyto chytré funkce příliš nezvýší cenu chladničky. Přinesou ale mnohem vyšší komfort v jejím každodenním používání. Drobnou nevýhodou je, že každý výrobce používá trochu jiné označení pro stejnou funkci.

Nejčastější volbou do českých domácností je kombinovaná lednička s mrazákem. Lepší účinnost mají chladničky s dvěma kompresory – jeden pro chladničku, druhý pro mrazák. Ale existují i ledničky s jedním kompresorem, které jsou vybaveny chladícím systémem, který chladí zvlášť ledničku a zvlášť mrazák. Díky tomu se daří udržet v obou částech ideální teplotu a potraviny zůstanou déle čerstvé. Tato funkce bývá označována různě v závislosti na výrobci Twin Tech nebo ProFresh.

Chytré funkce prodlouží životnost vašich potravin, zdroj: shutterstock.com

Chytré funkce prodlouží životnost vašich potravin, zdroj: shutterstock.com

Nulová zóna pro delší výdrž potravin

Velmi vyhledávaným vylepšením je tzv. nulová zóna (někdy zvaná také ChillerBox nebo FreshBox). Jedná se o lednice vybavené speciální zásuvkou, ve které je udržována nižší teplota. Tato zásuvka je přímo stvořena pro uchování masa, ryb nebo sýrů. Kromě ideální skladovací teploty slouží zásuvka také k tomu, aby se silné aroma ryb nebo sýru nedostalo do celé lednice.

Dalším typem speciální přihrádky je CrisperBox nebo MaxiBox, která je určena tentokrát ke skladování ovoce a zeleniny. Kromě ideální teploty v ní lze udržovat i optimální vlhkost. Dalším plusem je dvojité dno, které zamezí kontaktu ovoce a zeleniny s kondenzátem.

Pokud vám nevyhovuje řešit, do které přihrádky uložit jaký typ potravin, oceníte raději lednice s funkcí FreeStore. Díky cirkulaci studeného vzduchu je v každé části ledničky dosaženo stejné teploty. Tím pádem lze potraviny ukládat do libovolné police.

Rychlé zmrazení potravin

Velmi často využijete také novou funkci CoolMatic (nebo FrostMatic v případě mrazáku). Tato funkce obstará rychlé zchlazení (nebo zmrazení). Využijete ji především při vykládání nákupu. Během uklízení nákupu je lednice déle otevřena a teplota uvnitř se o dost zvýší. Navíc potraviny cestou také poměrně zteplají. Fuknce CoolMatic zajistí jejich rychlé zchlazení na optimální teplotu. Ve chvíli, kdy je uvnitř lednice dosaženo ideální teploty, funkce se automaticky vypne. Funkci FrostMatic využijete nejen při vyložení nákupu, ale také k rychlé výrobě ledu.

Tip: K zakoupené chladničce Gorenje  získáte zdarma malý spotřebič v hodnotě až 3 999 Kč

Inteligentní ledničky dále nabízí samoodmrazování, které usnadní péči o lednici. K dalším výhodným funkcím patří systém, který simuluje přirozenou ionizaci (IonAir). Tím je v ledničce vytvořeno ideální mikroklima, v němž vydrží potraviny déle čerstvé.

Zdravotní výhody mají také lednice, jejichž vnitřní stěny jsou potaženy speciální látkou, která zamezuje růstu a rozšiřování bakterií.