Jak vybrat plynové kotel: účinné vytápění pro domácnosti i firmy

shutterstock.com

shutterstock.com

Vytápění plynovými kotly je nejen v České republice velmi oblíbené. Hlavní předností je samozřejmě levné a účinné vytápění domů i firem. Jaký plynový kotel vybrat a jak zvýšit účinnost kotle nad 100 procent?

Závěsné kotle pro každého

Pro koupi správného tepelného zdroje se rozhodujete především dle požadovaného výkonu, účinnosti, náročnosti obsluhy, škodlivých látek vypouštěných do ovzduší nebo i dle typu paliva. Velmi univerzální jsou závěsné plynové kotle. Dle jejich výkonu se umisťují do rodinných domků i firem. Jejich uplatnění je široké a rozhodně již dnes neslouží jen k úspornému vytápění, ale také k ohřevu vody.

Kondenzační plynové kotle

Účinnost nad 100 procent je mnohými považována za nemožnou. To ovšem neplatí pro kondenzační plynové kotle, jejichž účinnost je až 108 procent. Klasický kotel odvede spaliny do komína. Spolu s nimi ale uniká i akumulované teplo. Pojmem spalina se u kotlů rozumí směs oxidu uhličitého a vodních par. Právě z vodní páry lze ještě získat teplo. Kondenzační kotel využije latentní tzv. kondenzační teplo, což umožňuje větší plocha výměníku kotle.

Spaliny se ochladí pod rosný bod, dojde ke změně skupenství a díky kondenzačnímu výměníku i k předání části tepelné energie. Protože spaliny obsahují až 11 procent spalného tepla, mluvíme o účinnosti kotle vyšší než 100 procent.

Značky kotlů

Stejně jako i v jiném oboru i zde je renomovaná společnost s historií výhodou, respektive zárukou kvality. Například kotle Vaillant od Vaillant Group jsou součástí mezinárodní rodinné tradice, která trvá již více než 138 let. Tyto kotle jsou skutečně prověřené a nekupujete zajíce v pytli. Ostatně koupi plynového kotle neděláte každý den a ověřená značka se rozhodně vyplatí. Pokud byste měli jakýkoliv dotaz, poraďte se s odborníky, kteří navrhnou konkrétní řešení pro vaši situaci.