Jak vybrat garážová vrata do rodinného domu

Při přípravě projektu rodinného domu jednou dospějete do bodu, kdy budete muset uvažovat nad výběrem garážových vrat. Na trhu jich existuje hned několik variant, jež se odlišují obvykle způsobem otevírání. Každý typ má také jiné nároky na prostor okolo sebe, což je třeba vzít v úvahu, nemáte-li například garáž příliš velkou. Jaká je tedy nabídka a v čem tkví výhody jednotlivých druhů vrat do garáže?

garazova-vrata-sekcni

Na co si dát pozor při výběru garážových vrat

Garáž je místem, kde se většinou nachází osobní automobil. A protože moderní domy nebývají podsklepené a chybějí jim úložné prostory, používá se garáž často i na uskladnění různého sportovního vybavení, jako jsou lyže, sáně, boby nebo kola. Někdy se k tomu využívá prostor u stropu, jindy u stěn. Je to velmi důležité si dopředu rozmyslet, jaká garážová vrata vyberete. A to právě z hlediska volného místa, které zůstane, když vrata otevřete. Například při renovaci starší garáže se hodí použít výklopná vrata, která zajíždějí pod strop. Právě tato vrata vyžadují dostatek prostoru před garáží.

Sekční a rolovací vrata

Výborné tepelně-izolační vlastnosti nabízejí sekční vrata. Mají svislé otevírání, přičemž se potom uloží pod stropem. Díky tomu vznikne v garáži volný prostor u stěn, kde můžete uložit sezónní předměty z domácnosti. Volné místo nabízejí i před garáží stejně jako rolovací vrata. Ty mívají jednoduchou konstrukci ze zateplených hliníkových lamel vyplněných PUR pěnou a při otevření se narolují do hliníkového boxu nad stavebním otvorem. Nezaberou místo pod stropem, které lze tím pádem užitečně využít.

Posuvná a dvoukřídlá vrata

Když potřebujete vrata otevírat do strany, pak si z nabídky vyberte posuvná vrata. Prodávají se hned v několika odstínech, takže je velice snadno zkombinujete s barvou fasády a vstupních dveří. Všechny povrchy těchto vrat jsou chráněny proti korozi. Klasikou stále oblíbenou jsou dvoukřídlá vrata, jež mohou být alternativou k sekčním či posuvným vratů. Protože se otevírají směrem ven, poskytují v garáži dostatek místa.

Zdroj foto: https://www.montujeme-vrata.cz/