Nyní před zimou se opět otevírá otázka topení a udržování tepla v domácnosti. Jak intenzivně budete letošní zimu topit vy v závislosti na cenách energií? Budete šetřit nebo si raději dopřejete teploučko? Toto je věčné dilema každého, ať už má doma topení řešeno na elektřinu, plyn nebo tuhá paliva.
Jaká by měla být teplota v jednotlivých místnostech?
Kolik stupňů vám musí domácí digitální teploměr ukazovat, abyste se doma cítili příjemně? Podle obecného mínění, je za ideální teplotu doma považována teplota mezi 22 a 24 stupni. Každý stupeň navíc totiž stojí nemalé peníze. Na spaní se doporučuje nejvýše 20 stupňů Celsia. Naproti tomu v koupelně by měla být teplota nejvyšší, doporučuje se kolem 26°C.
Možná si na první pohled říkáte, že je toho těžké dosáhnout, nicméně dobrý pokojový termostat dokáže topení regulovat i během vaší nepřítomnosti. K jednotlivým radiátorům je pak vhodné pořídit si termostatické ventily, které pomohou dosáhnout rozdílných teplot mezi různými místnostmi. Tím dosáhnete úspor a investice se tak postupně vrátí.
Upravujte topení dle teploty venku
Čím větší jsou venku mrazy, tím více je samozřejmě zapotřebí topit. Určitě to pocítíte na vlastní kůži a pocitově poznáte, kdy je větší potřeba vytápění. Není špatné mít doma meteostanici, která může teplotu sledovat za vás. Domácí bezdrátová meteostanice měří pomocí čidla teplotu venku, což se hodí právě pro potřeby regulace vytápění, ale taky když se chystáte ven a nevíte, jak se obléknout.
Udržujte správnou vlhkost vzduchu, bude se vám lépe dýchat
V domech nebo bytech bývá v zimě ve vytápěných prostorách poměrně suchý vzduch, který příliš nesvědčí našemu organismu. Tento problém se většinou řeší pomocí zvlhčovače nebo třeba mokrého ručníku na topení. Nicméně vlhkost se špatně odhaduje, je proto vhodné pořídit si domů vlhkoměr (ostatně ho obsahují i výše doporučené meteostanice).