Jak se správně čistí perské koberce?

perské koberce

Při výběru vhodné podlahové krytiny se nabízejí jako jedna z možností koberce. Jsou praktické, zútulňují prostor a mohou být i zajímavým designovým prvkem. Pokud se rozhodnete pro perské koberce, získáte domů originální prvek, který neujde ničí pozornosti. Jaká je jejich historie a v čem spočívají výhody?

Ručně tkané koberce byly oblíbené již ve starověku

Označení perské koberce se objevilo poprvé v první polovině 19. století. Ovšem samotná výroba těchto koberců započala již velmi dávno. Již ve starověku lidé koberce tkali z tehdy dostupných materiálů, jako jsou bavlna, vlna, konopí či hedvábí. Jejich obliba se časem nijak nezmenšila, což je dáno zejména kvalitou zpracování. Koberce jsou tkané ručně, obvykle znázorňují složité motivy, nejčastěji květinové. Investovat do perského koberce má cenu, protože jeho hodnota časem roste. Je však třeba se o něho dobře starat. Vyplatí se to. Zajímavý výběr perských koberců najdete https://e-shop.buchara.cz/moderni_koberce

Co vyžaduje údržba perského koberce

Každé moderní koberce i ten perský je třeba pravidelně vysávat, a to bez použití kartáčů. Zvláště když je nový a pouští jemná vlněná vlákna, což je přirozený proces. Určitě oceníte schopnost těchto vlněných koberců odpuzovat tekutiny díky dutému vláknu, z něhož jsou vyrobené. Pokud se přihodí nemilá nehoda a na koberec vylijete třeba červené víno, stačí ho vysát pomocí houbičky nebo kousku hadru. Není vhodné pro čištění používat chemii. Ideální je jádrové mýdlo a voda, které zbaví perský koberec nečistoty. 

Jiné je to u koberce z hedvábí, jejichž nabídku si můžete prohlédnout na https://e-shop.buchara.cz/moderni_koberce. Tento se nesmí čistit mokrou cestou, ale jen za sucha, protože by vlákna mohla ztvrdnout. Pokud si na čištění perského koberce netroufáte, je možné se také domluvit s odbornou firmou, která se tímto zabývá. Máte tak jistotou, že bude vyčištěn profesionálně.