Jak se saunovat pro posílení imunitního systému

saunováníMáte novou saunu? Nebo se jen chystáte si ji pořídit? Nevíte jak se saunovat?

Saunování je klasickým způsobem relaxace a utužování zdraví nejen v severských zemích ale po celém světě. Historie této činnosti sahá několik tisíc let do minulosti. Tyto lázně tepla využívaly už staří Slované, Eskymáci, severoameričtí indiáni a sibiřští domorodci. Jak ale tuto činnost provádět dnes v moderních saunách? Jak si zlepšit zdraví a uvolnit se od každodenního stresu? Jak se saunovat?

Před saunováním

Před samotným saunováním, tedy vstupem do sauny, je vhodné omýt celé tělo mýdlovou vodou a hned jej osušit. Během pobytu v sauně a celé procedury saunování je nejvhodnější být zcela nahý. Je to příjemnější i hygieničtější. Dále se připravte ze sauny odejít, jakmile vám tento pobyt začne být nepříjemný. Před vstupem do sauny zanechte všechny problémy a starosti venku, usedněte, uvolněte se a klidně relaxujte.

Pobyt v sauně

V sauně si můžete sednout nebo lehnout na některou z lavic a klidně se uvolnit. Teplota by měla být mezi 90 a 100 stupni Celsia, u začátečníků je optimální teplota zhruba 75 stupňů. Během saunování je vhodné se lehce masírovat a prokrvovat tělo kartáčem. Kamna se pravidelně polévají vodou a můžete použít také keramický kalíšek pro odpařování esencí. Délka pobytu v sauně by měla být 10 až 15 minut. U začátečníků klidně jen 5 minut. Vždy tak, aby nám to bylo příjemné.

Ochlazování

Ochlazování po pobytu v sauně by mělo být spíše pomalejší, zejména u starších osob nebo začátečníků. Může se vám totiž rychle zvýšit krevní tlak. Jakmile opustíme saunu, pocítíme úlevu a menší ochlazení. Nejdříve je vhodné se osprchovat vlažnou nebo studenější sprchou, a poté případně vstoupit do chladné lázně, ve které člověk zůstane, dokud mu není nepříjemně chladno. Nato se usušíme a můžeme provést některé z relaxačních protahovacích pohybů. Během saunování je také nutné dostatečně doplňovat tekutiny. Jakmile si odpočineme, můžeme opět vstoupit do sauny a celý proces několikrát opakovat, ideálně třikrát.

Ukončení saunování

Jakmile skončíme s pobytem v sauně, důkladně se osprchujeme mýdlovou vodou, také vlasy si omyjeme šamponem a osušíme se. Nato můžeme zahájit oddechový režim například na pohodlném lehátku. Tady si v klidu odpočineme zhruba 30 až 60 minut. V případě vysušené pokožky ji ošetříme olejem nebo běžným tělovým krémem.

Stále si nejste jisti jak se saunovat? Neváhejte a kontaktujte nás. Rádi vám poradíme se saunováním i s návrhem sauny jako takové.