Zima se neúprosně blíží a s ním i čas na zazimování grilu. Jak správně uskladnit gril? Poradíme vám jak na to v dnešním článku.
Nejprve si musíme odpovědět na jednu základní otázku. Proč vlastně gril připravovat na zimu? Především z důvodu delší životnosti. V našich klimatických podmínkách v zimě klesá teplota často i pod -20ºC. V kombinaci se sněhem se tak vytváří poměrně agresivní prostředí, kdy voda zmrzne a později opět taje. Tím dochází k poškozování zejména kovové části zahradního grilu.
Pak již jen záleží na tom, jak má váš gril kvalitně vyřešenou povrchovou ochranu. Nicméně i sebelepšímu grilu tyto podmínky nesvědčí. Jak tedy tyto nepříznivé podmínky minimalizovat?
Používejte ochranný obal
K některým typům zahradních grilů (grily Weber) se přímo vyrábí ochranný obal na míru, protože je to nejjednodušší způsob, jak gril ochránit před nepřízni počasí. Pokud jste ho k vašemu grilu nedostali, můžete si ho koupit v každém hobbymarketu nebo na internetu. Stojí jen několik stokorun a jeho nákup se tak určitě vyplatí.
Uskladněte zahradní gril v garáži nebo pod pergolou
Ideální je zabránit přístupu sněhu či deště úplně. To lze vyřešit uskladněním zahradního grilu pod pergolou nebo uložením v garáži. Nejvhodnější je takové místo, kde v zimě nemrzne a není příliš vlhko.
Před zimou gril důkladně omyjte a nechce pořádně vyschnout
Tento tip je ryze praktický. Není nic horšího, než když po zimě gril vybalíte a naleznete na roštu plesnivé zbytky pokrmů. Doporučujeme gril před zimou očistit, a pokud máte gril plynový, nechat ho pořádně vypálit (zapnout všechny hořáky na maximální výkon a nechat alespoň 10 minut naprázdno hořet). Budeme ho tak mít nachystaný na novou sezónu.
Zavřete plynovou bombu
Týká se samozřejmě pouze plynových zahradních grilů. Je to z důvodu bezpečnosti, především pokud zahradní gril uskladníte v místnosti.
Pokud se budete řídit našimi radami, bude pro vás grilování v nové sezóně 2012 opět stejnou radostí jako v roce letošním.