Jak na bezbariérové bydlení v patře?

shutterstock.com

Potřebujete přizpůsobit bydlení pro invalidního člena rodiny? Bydlíte ale v panelákovém bytě, navíc v patře? Nechce se však vzdát bytu, v němž jste strávili téměř celý svůj život? Pak nemusíte, protože i do patra můžete dnes jednoduše svému blízkému udělat bezbariérový přístup. Nabízí se vám hned tři možná řešení – výtah či plošina, schodolez a schodišťové sedačky. V dnešním článku se na jednotlivé varianty podíváme.

Schodišťová plošina

První variantou je schodišťová plošina, která je poměrně drahým řešením. S plošinami se setkáte hlavně ve veřejných budovách, například v bankách, na úřadech a podobně. Moderní budovy sice nabízí už bezbariérový přístup, ale stále existují prostory, kam se vozíčkář nedostane.

Řešením interiérových a exteriérových schodišť jsou plošiny, jejichž princip fungování je naprosto jednoduchý. Na schodišti je namontovaná plošina, na kterou vozíčkář vjede, a ta ho vyveze nahoru, a pak ho sveze zase dolů.

Schodolez

Dalším, ale mnohem levnějším a jednodušším řešením, je schodolez. Jedná se o mobilní zařízení, které je poháněné motorkem na baterie. Na toto zařízení se připevní invalidní vozík s tělesně postiženou osobou a doprovodná osoba jej může snadno vyvézt do schodů.

Schodolez lze i zapůjčit, zdroj: medeos.cz

Schodolez si můžete brát kamkoliv s sebou, můžete ho přemisťovat v autě, což je jeho přední výhoda. Na trhu jsou schodolezy buď pásové, nebo kolečkové.

Schodišťová sedačka

Poslední variantou, která vyřeší problém se schody, je schodišťová sedačka, která je ideální nejen pro vozíčkáře, ale také pro osoby s omezenými možnostmi pohybu. Ale tato sedačka potřebuje stavební úpravu. Musí se nainstalovat dráha, která kopíruje dráhu schodů.

Existují exteriérové varianty, které najdete pod názevem exteriérový výtah na schodiště

Sedačka je poháněna výtahovým akumulátorem, který musíte pravidelně nabíjet. Nemusíte se bát, že by schodišťová sedačka ostatním obyvatelům panelového domu překážela, protože se dá jednoduše složit.

Schodišťová sedačka, zdroj: stannah.cz

Na některé kompenzační pomůcky přispívá i pojišťovna nebo lze požádat o jednorázový sociální příspěvek od vaší obce. Více informací zjistíte zde.

Zdroj: www.imobilita.cz

1 comment for “Jak na bezbariérové bydlení v patře?

  1. petra
    7.12.2012 at 11:50

    Tu schodistovou sedacku jsem jeste nikdy nevidel, vazne se to u nas pouziva? Ma s tim nekdo zkusenost?

Comments are closed.