shutterstock.com

shutterstock.com

S příchodem příjemných slunečných dnů jsou spojeny i drobné nepříjemnosti v podobě obtížného hmyzu, jehož přítomnost je v interiéru zcela nevítaná. Hmyz do interiéru proniká především otevřenými okny. Přestat v létě větrat je však zcela nemyslitelné. Řešením jsou sítě proti hmyzu.

Druhy sítí proti hmyzu

Sítě proti hmyzu lze zakoupit v mnoha podobách, vybrat si tedy může opravdu každý a zvolit variantu, která lze nejsnáz instalovat na konkrétní budovu. Při výběru sítí proti hmyzu je třeba se ohlížet se nejen na její estetičnost, ale je třeba posuzovat také praktickou stránku věci – jak snadno lze síť odstranit či vysunout a posoudit způsob instalace (zda je dobrý přístup k oknu i z exteriérové strany či nikoliv).
Podívejme se na nejběžnější typy sítí proti hmyzu na trhu.

1. Rám do okna

Nejobyčejnějším řešením je pevný rám, na němž je natažena síť. Rám lze z interiérové strany vsadit do okna, díky lemům po okraji rámu síť působí velmi nenápadně a opticky splývá s rámem okna. V případě potřeby lze síť kdykoliv vyjmout a znovu nasadit do okna. Jako nevýhodu lze vnímat to, že síť vyžaduje v době, kdy není potřeba, relativně velký úložný prostor. Při objednávce rámu se sítí je nutné pečlivé zaměření okna.

2. Pevná síť

Pevná síť se montuje z exteriérové strany okna přímo na zeď. Její připevnění je však buď trvalé či vzhledem k principu uchycení alespoň pro delší časový úsek, nelze ji snadno odstranit.

3. Nalepovací síť do okna

Zajímavým řešením jsou nalepovací sítě. Jedná se o síťovinu, která se připevňuje na rám okna pomocí lepící pásky. Páska se nejprve připevní na pečlivě omytý a hladký okenní rám, síť se na lepící pásku přitiskne. Lze ji kdykoliv snadno odejmout a v případě zašpinění dokonce i vyprat.

4. Posuvná síť

Síť se podobně jako zašupovací dveře posunuje ve vodících lištách směrem do strany. Síť jde tedy velmi snadno odsunout a zasunout, vyžaduje však dostatečně velký prostor na zdi vedle okna. Využívá se především do frekventovaných prostor, například u francouzského okna.

5. Shrnovací síť

Síťovina je zabudována do hliníkových profilů, které při rozvinutí pevně zapadají do sebe a neponechají ani nepatrnou skulinku pro průnik hmyzu. Při složení se síťovina shrnuje do tvaru harmoniky. I tento typ sítě je vhodný především na francouzská okna.

6. Rolovací síť

Rolovací síť je velmi pohodlným druhem sítě proti hmyzu. Lze ji snadno rozvinout a rovněž i z okna odstranit. V období, kdy se nepotřebujete chránit proti hmyzu, je síť srolována v pouzdře, které ji chrání před povětrnostními vlivy a zároveň esteticky ukrývá. Tento typ sítě proti hmyzu se vyrábí i v provedení pro střešní okna.

7. Síť proti hmyzu integrovaná ve venkovní roletě

Asi nejelegantnějším řešením je roleta se sítí proti hmyzu. Počítejte však s tím, že pouzdro pro roletu bude větších rozměrů, jelikož do něj musí zajíždět nejen roleta ale také síť. Výhodu je, pokud je vnější roleta umístěna do vestavěné schránky. Na první pohled tak není nic vidět, protože vše je schováno pod omítkou.

Síť proti hmyzu lze ovládat nezávisle na roletě, ovšem síť lze, na rozdíl od rolety, stahovat pouze mechanicky. Vodící lišta má dvě komory – jednu pro roletu, druhou pro síť. Nevýhodou může být omezená velikost sítě – tento typ sítě lze zakoupit v maximální šířce 1,6 m a největší možná plocha této sítě je 3 m².

4 komentáře

 1. Poridila jsem si roletu proti hmyzu.Je uzasna,jen mam problem s tim,ze boky nejsou k nicemu pridelane a kdyz fouka silnejsi vitr vytvori se “diry”,kterymi hmyz do bytu stejne vleti.Takze bych spis doporucila klasiku..

  Komentář by Janca — 17.6.2014 @ 10:51

 2. Co klasicka mucholapka? Dali jsme si ji na chatu na balkon, sice stranou, aby nekazila atmosferu, ale rekla bych ze je nejlevnejsi a nejjednodussi.

  Komentář by Ema — 1.7.2014 @ 14:33

 3. jako kdyz si koupite sit primo od vyrobce oken tak je to docela vzhledove i dobry.hubenej plastovej ramecek, skutecne stejny barvy jako okno, zadna vopicarna

  Komentář by Eda — 14.7.2014 @ 19:33

 4. starká si ted menila staré okná za plastová okna a dala si do kuchyne sietku proti hmyzu ale je to klasicka sietka ako je v hoteloch pri mory cize ,,dvierkova,, okno sa otvara dovnutra bytu a sietkove dvierkové okno vonka takze to uplne pripevnené nemá da sa stym hybat to sa mi páči viac ako napevno nieco tam prilepené

  Komentář by mamča — 19.8.2014 @ 22:14

Sorry, the comment form is closed at this time.