Budujeme terasu: Bez čeho se určitě neobejdete?

Terasou se označuje venkovní část stavby, která slouží k obytným účelům. Je tak příjemné se na ni posadit do sedací soupravy nebo do křesla a užívat si čerstvého povětří. Terasu lze postavit na střeše domu i v jeho přízemní části. Nejčastěji se na terasu u rodinného domu vchází z obývacího pokoje, čímž se svým způsobem stává jeho součástí. Jak postupovat při její stavbě?

Co budete potřebovat

Před stavbou terasy je třeba pečlivě naplánovat určité detaily a odpovědět si na některé otázky. Jak bude terasa velká, jaký materiál použijete a jestli bude zastřešená? Když se rozhodujete o vhodném materiálu pro stavbu terasy, je důležité zvážit styl a vzhled terasy, odolnost vůči počasí a údržbu.

Dřevo je tradičním materiálem pro stavbu teras a může dodat krásný přírodní vzhled. Na terasová prkna se nejčastěji používá evropské nebo exotické dřevo, které disponuje vysokou odolností vůči vlhkosti a hmyzu. Je to například sibiřský modřín nebo teak. Terasa z nich vyrobená skvěle absorbuje teplo, takže v létě je velmi příjemné po ní chodit bosky. Exotické dřevo má delší životnost, evropské je zase levnější.

Distanční podložky na terasy

Ke zjednodušení montáže se používají distanční podložky na terasy, které mají speciální konstrukci a výbornou ventilaci. Hodí se pro do míst, kde se nejvíce drží vlhkost. Když se tyto podložky použijí, vzniklým prostorem mohou terasová prkna lépe dýchat a tedy i schnout.

Rektifikační terče

Může se stát, že podklad pod terasou je nerovný. Jestliže potřebujete vyrovnat její sklon, tak je třeba mít k dispozici rektifikační terče, jež se prodávají v několika velikostech. Kromě toho, že vyrovnávají podklad, na kterém je terasa budována, tak dalším jejich úkolem je podíl na jejím odvětrávání i na odtoku vody. S tím pochopitelně souvisí delší životnost terasy. Tyto terče je nutné koupit podle toho, pod jaký typ podlahy budou použity. Existují terče pod dřevěná prkna, pod dlažbu a se samonivelační hlavou.