Důvody pro stěhování do menšího bytu mohou být různé – nepříznivá ekonomická situace, rozpad vztahu nebo třeba lukrativnější lokalita, která s sebou ale přináší i vyšší náklady na bydlení nebo jen nenabízí byty o stejné rozloze, jako byl ten původní. Nejčastěji tato situace nastává při stěhování v Praze. Jak si poradit s nejčastějšími úskalími takového stěhování?
Dvakrát měř, jednou stěhuj
Nové bydlení si dobře přeměřte a do plánků si zakreslete alespoň přibližné rozestavění nábytku. Možná zjistíte, že se vám do nového bytu polovina věcí zkrátka nevejde, aniž by vypadal jako skladiště. Zvažte také celkovou výměnu nábytku za vestavený či multifunkční a rozkládací. Řeč je především o vestavěných skříních sahajících až ke stropu, ale i rozkládacích stolech nebo sklápěcích postelích.
Už při balení věcí proveďte jejich důkladnou inventuru. Roztřiďte je ideálně na tři hromádky – „nechám si“, „prodám“ a „vyhodím/daruji“. U každé věci, kterou budete zvažovat, se pak sami sebe zeptejte, zda ji vůbec používáte a jak často. Tento systém aplikujte jak na oblečení, tak třeba na knihy nebo na nádobí. Drobné upomínkové předměty, dopisy, blahopřání a fotografie můžete uskladnit do jedné krabice.
Pohrajte si s optikou
I malý byt se dá opticky zvětšit pomocí barev a světel. Obecně se doporučuje volit spíše světlejší tóny, avšak pokud na jednu stěnu v místnosti zvolíte naopak tmavší barvu, opticky se protáhne. Vodorovné pruhy rozšiřují, svislé zase zvětšují na výšku. K optimálnímu rozptylu světla si dopomozte zrcadly, lampičkami a LED světýlky.
Nejsou to jen nevýhody
Ačkoliv vás nejspíš čeká spousta práce, nezapomeňte, že stěhování do menšího bytu má i své nesporné výhody. Především je méně náročný na úklid a méně nákladný například na vytápění. Dá vám příležitost odhodlat se zbavit všech starých a nepotřebných věcí a pokud ho zařídíte vkusně a chytře, budete se v něm cítit útulně.