K ničivým událostem, jako je požár nebo povodeň, naštěstí nedochází často. Ale když už nastanou, přijdou zcela nenadále a způsobují velké škody. Škody na majetku lze snáze nahradit s pomocí pojištění. Roční pojistné přitom nevychází nijak draho, proto je opravdu velmi neopatrné svou domácnost nepojistit. Víte ale, na co si dát při výběru pojištění pozor? Shrňme si, kterých chyb se klienti nejčastěji dopouští.
1. Záměna pojistných produktů
Nejčastěji dochází k záměně dvou zcela odlišných pojistných produktů – pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. Klienti si často myslí, že mají-li sjednané pojištění nemovitosti, vztahuje se pojištění na všechny součásti i zařízení nemovitosti. To je ale velká chyba. Vysvětlíme si rozdíl mezi oběma produkty.
Pojištění nemovitosti se týká hrubé stavby a všech neoddělitelných částí domu nebo bytu. Vztahuje se tudíž na zdi, omítky, podlahy, podlahové krytiny, elektroinstalaci, rozvody vody a podobně. Při ničivé události vám tedy pojišťovna proplatí pouze opravu na těchto částech domu nebo bytu.
Pojištění domácnosti se naopak vztahuje na veškeré zařízení, které lze z bytu odstěhovat. Zahrnuje všechen nábytek, domácí spotřebiče, elektroniku, obrazy i cennosti v podobě šperků. Při pojistné události vám pojišťovna vyplatí částku, za kterou budete moci pořídit nový nábytek, domácí spotřebiče atd.
Majitelé nemovitostí využijí tedy pojištění nemovitosti i domácnosti, které se souhrnně označuje jako pojištění majetku. Pokud bydlíte pouze v pronajatém bytě, o pojištění nemovitosti se starat nemusíte. Ale využijete pojištění domácnosti, které bude zahrnovat zařízení, které jste si do bytu pořídili.
2. Pojištění odpovědnosti
Při některých nenadálých událostech – například prasknutí hadice pračky, rozbití akvária, dojde nejen k poškození vašeho majetku. V bytových domech můžete ohrozit i nejbližší sousedy, nejčastěji jsou postiženi sousedi pod vámi. Pojištění domácnosti vám však pokryje pouze škody způsobené u vás doma. Ale škody u sousedů se již netýká. Proto je výhodné mít i pojištění odpovědnosti. Potom pojišťovna proplatí i škody, které jste způsobili sousedům.
Některé pojišťovny nabízí pojištění odpovědnosti automaticky jako součást pojištění domácnosti. Proto většina lidí má dojem, že pojištění odpovědnosti bude v pojištění domácnosti určitě zahrnuto. Tak tomu ale nemusí být všude. Proto se při sjednávání pojištění domácnosti ujistěte, zda je jeho součástí také pojištění odpovědnosti. A pokud ne, vyžádejte si ho jako připojištění. K některým pojištěním jej máte dokonce zdarma např. pojištění Bezpečný domov.
3. Pozor na podpojištění
Výše pojistné částky, na kterou chcete pojištění domácnosti sjednat, závisí na konkrétním zařízení vašeho bytu. Jak zjistíte, na jakou částku je potřeba pojištění sjednat? Posčítejte hodnotu veškerého nábytku, spotřebičů, elektroniky i cenností ve vašem bytě. Výsledná částka by měla být pojistnou částkou.
Pokud nahlásíte pojišťovně nižší hodnotu vašeho majetku, budete sice platit o něco nižší pojistné. Ale při pojistné události vám pojišťovna neproplatí více, než nahlášenou pojistnou částku. Tudíž nepokryje všechny vzniklé škody.
K podpojištění domácnosti však může dojít také neúmyslně. Pokud máte s pojišťovnou již starší smlouvu, velmi pravděpodobně již nebude odpovídat skutečnosti. S technickým pokrokem si lidé pořizují stále více elektroniky, lepší domácí spotřebiče a tak dále. Proto je vhodné čas od času smlouvu aktualizovat a v případě potřeby navýšit pojistnou částku.
4. Krytí rizik
Na jistá úskalí můžete narazit také u krytí rizik. Opět se nabídka pojistných produktů liší pojišťovna od pojišťovny. Proto je potřeba věnovat pozornost tomu, na jaká rizika se vámi zvolené pojištění vztahuje.
Většina lidí od pojištění očekává krytí v případě:
- požáru
- vichřice
- výbuchu plynu
- havárii vodovodu
- sesuvu půdy
- krádeže
Tato rizika také bývají nejčastěji součástí pojištění. Velkým rizikem jsou ale také povodně. A právě proti těm je často potřeba se připojistit. Na to mnoho klientů zapomíná. Pokud žijete v oblasti s vyšším rizikem záplav, buďte při výběru pojištění obezřetní.
5. Nedostatečné zabezpečení domácnosti
U některých pojišťoven závisí na míře zabezpečenosti objektu výše pravidelných plateb pojistného. Také při pojištění dražších věcí (starožitností, luxusního zařízení interiéru apod.) po vás bude pojišťovna nejspíš vyžadovat vyšší zabezpečení domu – speciální bezpečnostní dveře, bezpečnostní kliky na okna atd. Pokud pojišťovna dojde ke zjištění, že v době vloupání byl váš majetek nedostatečně zabezpečen (například byla otevřená ventilace okna), bude vám proplacena pouze část vzniklé škody.