Jak zabezpečit byt před odjezdem na dovolenou

shutterstock.com

shutterstock.com

Na začátku druhého školního pololetí již všichni milovníci lyžování vyhlíží jarní prázdniny. Právě tehdy se všechny rodiny s dětmi chystají na hory. Ti bezdětní mají výběr termínu zimní dovolené jednodušší. Všechny ale spojuje jedna obava – zanechat po celý týden byt nebo rodinný dům bez dozoru. Pokud zloději zaznamenají, že majitelé nemovitosti odjeli na dovolenou, mohou se chopit příležitosti. Jak toto riziko snížit na minimum? Poradíme vám.

O svých plánech na dovolenou se zbytečně nešiřte!

Ač se vám může zdát, že toto opatření zavání paranoiou, je skutečně účinné. O svém plánovaném odjezdu se zmiňte pouze svým nejbližším. A nevykládejte o své cestě ani na ulici před domem, kde by vás mohli zaslechnout zloději, kteří si oťukávají okolí pozorováním chování obyvatel domu. Největší chybou je potom sdílení svého nadšení z budoucí dovolené na sociálních sítích. To se může stát přímo pozvánkou zlodějů k vám domů. Mnoho z nás dělá tu chybu, že má svůj profil veřejný nebo má stovky přátel, které ani osobně nezná. Zloděj si nejdříve vytipuje drahé vybavení domácnosti a počká si na příležitost, až nebudete doma. Na to doplatila řada známých hvězd, ale i obyčejných lidí.

Zachovejte zdání, že je váš byt obydlený

Nekalé živly si ale mohou samy povšimnout vaší nepřítomnosti. Řídí se například nevybranou poštovní schránkou. V zimních měsících je také nápadné, když se v bytě v pozdním odpoledni ani večer nesvítí.

Proto se vyplatí domluvit se sousedy, příbuznými nebo blízkými přáteli, aby minimálně jednou za dva dny vybrali obsah poštovní schránky. Při té příležitosti mohou zajít i do vašeho bytu. Rozsvícené světlo i pohyb zlodějům naznačí, že byt není zcela prázdný. Jako bonus mohou v bytě zalít květiny.

Pokud ve vaší blízkosti nikdo důvěryhodný nebydlí, nebo právě on jede na dovolenou společně s vámi, můžete využít moderní techniku. Existují přístroje, které v době vaší nepřítomnosti simulují blikající televizi, nebo lze nastavit občasné rozsvěcení světel. To může odradit zloděje při pozorování vašeho obydlí, případně ho může vyděsit náhle rozsvícené světlo i uprostřed akce.

Jak zvýšit bezpečnost obydlí?

Zloději do bytů nejčastěji vnikají vchodovými dveřmi, v případě přízemních bytů volí také vstup okny. U rodinných domů je pro ně situace zpravidla jednodušší ve snadné dosažitelnosti oken. V takovém případě je jediným způsobem, jak je odradit, aktivní zabezpečení (kamery či poplašné zařízení).

Bezpečnostní dveře, zdroj: htdvere.cz

Bezpečnostní dveře, zdroj: htdvere.cz

Co se týče vchodových dveří, určitě se vyplatí investovat do dveří bezpečnostních. Především v panelákových bytech totiž bývají původní vchodové dveře pouze směšnou překážkou proti vloupání. Zloději si snadno poradí s jejich vysazením z pantů nebo odvrtáním zámku. V nejzazším případě sáhnou i k probourání díry do dveřního křídla.

Bezpečnostní dveře mají dveřní křídlo vyrobené z odolné oceli. Tím je zamezeno nejen probourání dveří, ale také odvrtání zámku. Proti vypáčení dveří chrání čepy, které se po uzamčení dveří zasouvají do stran do zárubní i do podlahy. Proti vysazení dveří z pantů slouží bezpečnostní trny.

Bydlíte-li v nižších patrech nebo rodinném domě, hrozí rovněž proniknutí zlodějů do interiéru okny. Bezpečnost oken lze zvýšit hned dvěma způsoby:

  • bezpečnostní sklo – okenní tabule z bezpečnostního skla nelze snadno rozbít, stávají se proto velkou překážkou
  • bezpečnostní kliky na okna – lupič ale není odkázán pouze na rozbití skla v okně. Daleko elegantnějším řešením je vypáčit či odvrtat okenní kliku. Proti tomuto riziku se můžete chránit bezpečnostními klikami na okna. Jejich mechanismus neumožňuje otevřít okno jinak, než zevnitř a bývá také opatřen zámkem.