Mnozí si pod tímto názvem představí prostředí zakouřené hospody, kde parta štamgastů provozuje tento sport. Opak je pravdou. Billiard je disciplína, ve kterém se pořádají profesionální turnaje a hraje se o hodnotné ceny. Může se ale stát i rodinnou zábavou, kulečníkový stůl si můžete pořídit i domů.
Jak billiard vznikl?
Billiard je dovednostní stolní hra, která se hraje pomocí dřevěné hůlky-tága, na stole s mantinely a plochou potaženou suknem a tágem se strká(šťouchá) do koulí. Takhle je to dnes. Ale jak to bylo dříve? První zmínky o (billy=koule, yard=hřiště) hraní billiardu jsou známy od 12. století, kdy se tato hra hrála venku na trávníku zahnutými holemi. Hráči postrkovali kouli do malé branky, za kterou byla druhá koule a tu museli trefit. Tato hra připomíná spíše kriket.
Vznik billiardu je připisován Francii. Tato společenská hra byla velmi oblíbená mezi šlechtou. Jenže, když pršelo, stmívalo se nebo byl sníh tak se nedalo hrát. Proto byla tato hra přenesena do vnitřních prostor šlechtických sídel. Trávník se nahradil stolem s dřevěnými mantinely a potáhl se tehdejším plátnem.
Billiard vs kulečník
Hole se nepoužívaly již zahnuté, nahradily je tvarované tyčky. Billiard se hrál v podstatě stejně jako venku na trávníku. Označení billiard nebo kulečník má stejný význam. Billiard se používalo dříve. Dnes se říká kulečník. I když je to úplně jedno. Hráči tohoto ušlechtilého sportu stejně vědí oč se jedná. Tato hra nebyla jen záležitostí mužů, ženy ji mohly hrát také, ale s obrácenými tágy-silnějším koncem. Z důvodu, že muži měli obavu, aby jim ženy neprotrhly plátno.
Úspěch a rozvoj
Velký rozmach kulečníkových stolů přišel v první polovině 19.století. Kulečníkové stoly měly dříve dřevěné mantinely, takže se často stávalo, že koule vyskočila mimo hrací plochu. V 50-tých letech minulého století byly dřevěné mantinely nahrazeny měkkými gumovými mantinely. Stoly byly potaženy bavlněným suknem a také rozměry stolu byly ustanoveny na rozměr v poměru 2:1.
Dříve se používaly i stoly kulaté. Tága také prošla změnou. Špička tága byla opatřena kůží aby tágo neklouzalo po kouli. Kůže na tágu je vyměnitelné. Dnešní kulečníkové stoly jsou k dispozici ve spoustě obchodů v různých rozměrech, ale vždy se zachováním poměru stran 2:1. A také plátno nemusí být nutně zelené. Prodej kulečníkových stolů se neomezuje jen na stoly samotné, ale prodávají se k nim také různé doplňky.
Kdy začít hrát?
Kulečník mohou hrát všichni,věkové omezení neexistuje. Začít hrat můžete již jako dítě nebo jako senior. Jen se nedoporučuje hrát malým dětem s malou výškou. Zatím děti mohou hrát na dětském kulečníku. Po dosažení výšky nad 120 centimetrů již mohou hrát na kulečníkovém stole který si vyberou.