Rekonstrukce koupelny je ideální příležitostí nejen k pohodlnějšímu dispozičnímu rozvržení prostoru bytového jádra, ale i k nahrazení starých nevyhovujících rozvodů elektřiny a k zavedení promyšleného osvětlení celého prostoru. Co při výběru osvětlení nové koupelny neopomenout?
Spojili jsme se s odborníky na rekonstrukci bytů v Brně, kteří nám pomohli dát dohromady zásady, kterými se řídí volba vhodného osvětlení do koupelny.
Centrální světlo
Hlavním zdrojem světla v koupelně bývá zpravidla centrální osvětlení. To může zajišťovat například kruhové stropní světlo umístěné uprostřed místnosti, ale velmi oblíbené a rozšířené je také využití bodovek zapuštěných do podhledu. Bodová světla nabízí nejen možnost rozmístit je (samozřejmě při dodržení bezpečnostních pravidel) libovolně po koupelně.
Navíc u nich můžete zvolit variantu pevnou nebo výklopnou. Výklopné bodovky lze dobře nasměrovat na požadované místo, navíc můžete s jejich pomocí vytvořit i příjemné tlumené světlo, které oceníte při relaxační koupeli.
Doplňkové světlo – osvětlení zrcadla
Vzhledem k tomu, že v koupelně neprovádíme pouze očistu, ale i pečujeme o svůj vzhled líčením, či v případě mužů holením, je třeba zajistit dostatečné osvětlení prostoru u zrcadla, které je zpravidla umístěno nad umyvadlem. Můžete volit variantu nástěnného světla umístěného nad středem zrcadla, ideální variantou je tyčové světlo s nasměrovatelnými bodovkami.
Jako velmi pohodlné se jeví i umístění dvou světel po obou stranách zrcadla. Volte svítidla ideálně se stínítkem z matného skla, aby se světlo z nich příliš neodráželo od plochy zrcadla a neoslňovalo vás.
Bezpečnost svítidel v prostoru koupelny
Vzhledem ke zvýšené vlhkosti v prostředí koupelny je třeba také více dbát na kvalitu a bezpečnost zvolených světel. Při jejich výběru se proto řiďte nejen designem svítidla, ale také jeho vhodností do prostor koupelny. Jak taková svítidla poznat?
Umělé osvětlení obytných budov upravuje norma ČSN 73 4301. Ta rozděluje prostor koupelny na čtyři zóny z hlediska možnosti umístění svítidel a elektrických zásuvek.
- Zapovězená zóna k instalaci svítidel je tzv. Zóna 0, vnitřní prostor sprchového koutu a vany.
- Zóna 1 zahrnuje prostor od okraje vany či sprchového koutu až do výšky 225 cm. Zde je možné využít nízkonapěťových svítidel, která využívají napětí 12V.
- Zóna 2 se nachází v prostoru kolem vany a sprchy do vzdálenosti až 60 cm a ve výšce nad 225 cm. V této zóně již není vysoká pravděpodobnost postříkání světla vodou, přesto v těchto místech byste měli volit bezpečná svítidla přímo určená do koupelen. Při nákupu je poznáte podle označení IP 44.
- Nejbezpečnější je zóna 3, která se nachází všude mimo tři výše zmiňované zóny. V těchto místech nejen že nehrozí postříkání vodou, ale ani ze není velké riziko kondenzace vodních par na světle. Přesto vybírejte mezi světly, která jsou označena IP 21 či čísly vyššími.
V případě, že rekonstrukci bytového jádra v Brně svěříte specializované firmě, můžete probrat vhodnost a bezpečnost osvětlení přímo s odborníky, kteří mají mnoho zkušeností. Například brněnská společnost Rekonstrukce bytů Brno již za své působení řešila i mnoho speciálních požadavků zákazníků, které zahrnují například dekorativní osvětlení obvodu vany.