Jedním z důležitých hledisek při koupi bytu je to, zda k němu náleží balkon, lodžie či dokonce terasa. Tento prostor umožňuje obyvatelům bytů odpočinek na čerstvém vzduchu. V zimních měsících však těchto několik čtverečních metrů náležících k bytu zůstává nevyužito. Řešením může být zasklení balkonu či lodžie.
Výhody a nevýhody zasklení
Zasklívání lodžií a balkónů se stává stále oblíbenějším, z čehož profituje řada sklenářství. Podívejme se na výhody i nevýhody této úpravy.
Výhody
- V zimním období má zasklení funkci izolační, snižují se tepelné ztráty v místnosti sousedící s lodžií, tím pádem se snižují i náklady na vytápění bytu.
- Snížení prostupnosti prachu a hluku z ulice v závislosti na volbě skleněné výplně.
- Prodloužení životnosti balkonu – zasklení chrání balkon před větrem a deštěm, čímž prodlužuje jeho životnost.
- Rozšíření obytného prostoru, balkon lze využívat i během chladných měsíců k posezení, pěstování květin či jako úložný prostor chráněný před nepřízní počasí.
Nevýhody
- Velká skleněná plocha k umývání navíc.
- Možnost vzniku plísní – je třeba dbát na správné větrání zaskleného prostoru. V létě bývá skleněná stěna často otevřena, problémy ale vznikají v zimních měsících. Při nedostatečném větrání může docházet ke kondenzaci vodních par a následnému vzniku plísní.
- Je třeba zajistit dostatečné odvětrání místnosti přiléhající k zasklenému balkonu.
- Skleníkový efekt – v létě může docházet ke skleníkovému efektu a následnému zvýšení teploty i v přilehlém pokoji. Z tohoto hlediska je výhodnější zvolit především u lodžií orientovaných na jih, typ zasklení, který je možné v létě zcela otevřít.
Co zařídit před zasklením?
Pokud se pro zasklení balkonu rozhodnete, je potřeba uvědomit vlastníka bytového domu, nejčastěji tedy družstvo či společenství vlastníků. Dále je nutné navštívit stavební úřad, minimálně za účelem ohlášení plánovaného zasklení balkonu. Ve složitějším případě bude nutné dokonce stavební povolení a v některých případech budete potřebovat odborný posudek ohledně nárazového větru (jedná se zejména o vyšší bytové domy).
Typy zasklení
Volit můžete ze dvou základních typů zasklení a to rámového a bezrámového.
Rámové zasklení sestává ze svislých hliníkových rámů, do nichž jsou zasazena skla o síle 4-6 mm či izolační dvojskla. Hliníkové rámy lze nalakovat na libovolnou barvu a tím sladit s omítkou domu. Celý systém se posouvá po kolejnicích umístěných na horní i dolní části lodžie a je uzamykatelný.
Tento typ zasklení má zajištěn odtok dešťové vody a větrací průduchy. Ty ovšem nedostačují jako prevence proti vzniku plísní a i přes to je nutné dbát na správné větrání balkonu i přes zimu. Výhodou rámového typu zasklení je jeho pevnost a odolnost. Navíc i jednodušší instalace a celkově nižší náklady dle sklenářů.
Bezrámový systém bývá na pohled elegantnější, protože postrádá svislé rámy, které někdy mohou působit rušivě. Vzhledem k chybějícím rámům je nutné použít k výrobě bezpečnostní sklo (které je výrazně dražší). Bezrámový systém kromě estetičnosti nabízí také snadné ovládání a jednodušší mytí vnější strany skel.
Výhodou je i možnost úplného otevření balkonu v letních měsících. I tento typ zasklení je po uzavření téměř nedobytný zvenčí a ani zde nechybí větrací průduchy. Ani ty, stejně jako u rámového zasklení, však plnohodnotně nenahradí větrání zaskleného prostoru.