Poradíme Vám jak vybrat nejvhodnější typ domácí sauny

shutterstock.com

Domácí sauna již nepatří mezi luxusní artikl, ale pomalu se stává běžnou součástí mnoha českých domácností. Některé typy nejsou ani příliš náročné na prostor a lze je umístit i v bytech. V dnešním článku se blíže podíváme na to, jaké typy existují a které jsou pro vás nejvhodnější.

Sauna jako ideální prevence nemocí

Pravidelný pobyt v sauně je zdravý a zvyšuje imunitu člověka vůči působení různých negativních vlivů, kam se řadí nejen známé civilizační choroby, ale také sezónní epidemie chřipek a angín. Škodliviny, které v sauně vypotíme, bychom jinak dostávali z těla velice obtížně. Jenže co když není čas saunu v nejbližším wellness centru navštěvovat? Řešením je sauna u vás doma, kterou můžete využít, kdykoliv budete chtít. Ideální je využít saunu večer po náročném dni a pak rovnou zalehnout do pohodlné postele.

Suchá sauna, zdroj: bazenovysvet.sk

Jaké existují typy domácích saun?

Na trhu je k dostání několik typů domácích saun. Liší se nejen velikostí, možnostmi použití, ale také tím, jak v nich celý proces a při jakých podmínkách probíhá. Na základě tohoto jde domácí sauny rozdělit do 3 hlavních kategorií

  • suché
  • parní/vlhké
  • infrasauny

Jaký je mezi nimi rozdíl?

Suché sauny

Suchá sauna je typ, který se ve své základní podobě rozšířil do celého světa ze Švédska. Je v ní minimální vlhkost a teplota okolo 90 až 110 °C. Pro domácí využití se kabina dodává jako stavebnicový systém, který si šikovnější kutil dokáže sestavit i sám. Většinou se jedná o severské smrkové dřevo, které výborně drží teplo a mimo to se snadno udržuje. Pořídíte je již od 60 000Kč.

Parní/vlhké sauny

Oproti suchým saunám stojí parní (někdy nazývaný vlhký) typ. Ten původem pochází z Finska a rozdílem je, že v takové sauně se udržuje vysoká vlhkost, často okolo 80 %. Teplota vzduchu v nich je zase o něco nižší, obvykle k 50 °C. Součástí kabiny pro umístění v domě nebo bytě proto bývá parní generátor. Patří k nejdražším možným řešením, protože je nutné vybudovat buď vykachličkovanou místnost nebo použít speciální sklolaminátové desky. Taková parní sauna tak vyjde na více než 100 000Kč.

Infrasauny

Nejmodernějším typem jsou infrasauny. Ve stěnách kabiny má taková sauna speciální zářiče produkující infračervené paprsky. Ty pronikají do lidského těla zhruba do hloubky 3 až 4 cm, kde příjemným způsobem rozehřívají svalovou tkáň, aby došlo k uvolnění a relaxaci. Teplota se v infrasauně udržuje v rozmezí 30 až 60 °C.

Infrasauna, zdroj: bazenovysvet.sk

Je takovým kompromisem mezi výše zmíněnými druhy domácích saun. Dřevo se užívá z tropických dřevin, vždy je ošetřeno tak, aby se přílišně nerozpálilo. Pořídíte ji taky ze všech uvedených typů nejlevněji, cena začíná již na 30 000Kč a rovněž má díky použité technologii nejnižší provozní náklady. Patří tak na českém trhu k nejpopulárnějším.

Nezapomeňte na důležité doplňky

Uvažujete-li o pořízení domácí sauny, nezapomínejte také na doplňky, které celou relaxaci a utužování organismu ještě více zpříjemní. Vonné esence, stropní osvětlení, masážní kartáče a samozřejmě vlhkoměry a teploměry, to všechno se postará o to, že každé saunování doma bude zkrátka zážitek.

Jaké jsou vaše zkušenosti s domácím saunováním? Napište nám v komentářích, zda sauna již máte nebo uvažujete o její koupi.