4 důvody, proč mít vlastní studnu

shutterstock.com

Ať už máte chalupu nebo bydlíte v rodinném domě, vlastní studna se téměř vždycky vyplatí. Je to investice, která má pro většinu z nás zajímavou návratnost. Kolik ušetříte, kolik studna stojí a mnoho dalších zajímavostí se dozvíte v dnešním článku.

Pro začátek si shrňme, co vám studna přinese:

  • Ušetříte na vodném a stočném
  • Budete mít vodu bez chemických úprav
  • Dostatek vody „zadarmo“ prospěje nejen vaší domácnosti, ale i zahrádce

Pojďme se na jednotlivé důvody podívat blíže.

Vodné a stočné

Vodné je poplatek za výrobu a dodání vody až do vašeho kohoutku, zatímco stočné vám vystaví účet za kanalizační služby. Ceny se obvykle vážou k metru krychlovému (jeden metr krychlový je 1 000 litrů) a cena za vodné i stočné dohromady se pohybuje kolem 60-75 Kč za metr krychlový (v závislosti na lokalitě). Rozložení ceny mezi vodné a stočné je přibližně 50:50.

Pokud nevíte, kolik platíte, musíte si nejdříve zjistit vašeho dodavatele na stránkách Sdružení odborů vodovodů a kanalizací ČR. Pak na jeho stránkách snadno zjistíte cenu.

Kolik lze ušetřit za rok?

Jako první je nutné uvést na pravou míru častý omyl, že ušetříte za vodné i stočné. To se nezakládá na pravdě, protože pokud máte vodu ze studny zapojenou do domu, vypouštíte spotřebovanou vodu do kanalizace. Placení stočného se tak nevyhnete! To se vypočítává z průměrné spotřeby vaší domácnosti.

Příklad – mějme čtyřčlennou domácnost a spotřebu 125 l vody denně na člověka.

  • 4 osoby * 125 litrů * 30 dní = 18 000 litrů = 18 metrů krychlových
  • 18 * 35 vodné = 630 Kč za měsíc
  • 1 350 * 12 měsíců = 7 560 Kč ročně

Studna stojí mezi 40 000 a 50 000 Kč (v závislosti na hloubce a typu studny vrtaná/kopaná). K tomu je potřeba přičíst náklady na domácí vodárnu, hledání pramenu, byrokracii atd. Celkem skončíme cca na 70 000 Kč. To představuje velmi solidní návratnost 5 až 8 let. Navíc pokud vlastníte bazén, návratnost může být ještě kratší.

Za některé věci neplatíte vodné ani stočné

Znáte ten krásný pocit, kdy se můžete naplno starat o své milované květiny, zeleninu nebo živý plot? Vlastní studna vám poskytne svobodu při zalévání, protože budete skládat účty jenom poskytovateli elektřiny za použití čerpadla.To stejné platí i pro:

  • napouštění bazénů
  • mytí auta

Při všech těchto činnostech nemusíte platit vodné ani stočné! Voda totiž neodchází do veřejné kanalizace.

Nezávislost na dodavatelích

Vlastní studna vám poskytne zdroj vody i v extrémních případech, kdy nemáte vodovod či má poruchu. Účet za vyhloubení studny patří k těm jednorázovým a můžete ho financovat i úvěrem (ten bývá nejvýhodnější ze stavebního spoření).

Závěrem

Vlastní studna představuje reálnou, výhodnou a dlouhodobou investici. Zejména v době, kdy dochází každoročně ke zdražování jak vodného a stočného, tak i samotné výstavby studní. Před samotnou investicí si vždycky spočítejte, jestli se vyplatí studna i vám.

Článek napsán ve spolupráci s www.obchodcerpadel.cz