Ačkoliv neustále ubývá domácností bez myčky nádobí, nelze opomíjet funkci kuchyňského dřezu. Při zařizování či rekonstrukci kuchyně je proto potřeba vybrat i nový dřez. Jak se ale v pestré nabídce zorientovat a neprohloupit?
Jak vybírat?
Při výběru dřezu byste se pochopitelně měli řídit tím, aby dřez ladil se zařízením kuchyně a odpovídal vašemu vkusu. Kromě vzhledu je však potřeba zvážit také kvalitu provedení výrobku. Výhodou je, že dnes je na trhu k dispozici velké množství dřezů z různých materiálů, můžete si tak vybrat do vaší kuchyně na míru takový, který vám bude nejvíce vyhovovat.
Na které vlastnosti se zaměřit především a jak poznat kvalitní dřez? Podívejme se na tři hlavní parametry, které se vyplatí při výběru nového dřezu zohlednit.
1. Rozměry dřezu
Přestože většinu nádobí dáváme do myčky, jsou to právě větší kusy jako hrnce a pekáče, se kterými si myčka neporadí a je nutné je umývat ve dřezu a nedostatečně velký dřez by tuto práci výrazně ztížil. Nezapomínejme ani na to, že dřez navíc slouží k umývání ovoce, zeleniny a dalších surovin k vaření.
Při volbě rozměrů dřezu kromě tvaru a rozměru jeho otvoru věnujte pozornost také jeho hloubce. Většina levnějších dřezů má hloubku pouhých 14-16 cm, přičemž optimální hloubka dřezu by měla být minimálně 19 cm (raději i více). Dostatečnou hloubku dřezu oceníte opět při mytí větších kusů nádobí i při přípravě jídel, kdy nakrájené suroviny můžete z prkénka snadno přesunout do hrnce či mísy umístěné ve dřezu tak, že neční nad povrch pracovní plochy.
Potřebujete více úložného prostoru? Využijte chytré vestavné skříně na míru!
2. Možná úskalí při výběru nerezového dřezu
Nerezové dřezy jsou stále oblíbeným typem dřezu vzhledem k tomu, že řadu dalších doplňků do kuchyně lze zakoupit v nerezovém provedení a vše spolu výtečně ladí. Při koupi nerezového dřezu sledujte materiál, z něhož je dřez vyroben i jeho tloušťku.
V ideálním případě by měl být dřez vyroben z chromniklové nerezové oceli 18/10 (tj. nerezová ocel s podílem 18% chromu a 10 % niklu). O kvalitě dřezu dále vypovídá tloušťka plechu. Jednak větší tloušťka zajišťuje delší životnost dřezu (nehrozí zprohýbání a vyboulení), zároveň tlustší plech umožňuje vylisování hlubší dřezové vaničky.
3. Co sledovat při výběru granitového dřezu?
Granitové dřezy získávají na oblibě pro svůj zajímavý vzhled i menší náročnost na údržbu. Na rozdíl od nerezových dřezů na nich není vidět každá zapomenutá kapička vody, což je právě u dřezu velmi vítaná vlastnost. Inspirovat se můžete ve fotogalerii kuchyní.
Opravdu kvalitní granitový dřez má navíc dlouhou životnost. Ovšem při výběru granitového dřezu je třeba být maximálně ostražití, protože řada výrobců pod název granitový dřez schová i dřezy z nekvalitní napodobeniny granitu či dokonce dřezy plastové s pouhou povrchovou úpravou. Takové dřezy velmi brzy podlehnou vlivům vody a mechanického oděru a povrchová vrstva se začne nevzhledně drolit.
Bohužel v případě granitových dřezů vám jako vodítko při hledání kvality nepomůže orientovat se na dřezy ve vyšší cenové kategorii, i tam se můžete setkat s nekvalitními napodobeninami. Proto nezbývá než sledovat přímo složení uvedené výrobcem a pokud složení výrobce neuvádí, lze s nejvyšší pravděpodobností očekávat nízkou kvalitu zpracování. Kvalitní granitový dřez by měl být vyroben minimálně z 80% křemenných písků a 20% pojiva, nespornou výhodou i ukazatelem kvality je rovněž probarvení v celé tloušťce materiálu.
mám doma granit a potvrzuji, nejdříve jsme vybírali podle ceny a koupili ten nejlevněší, po několika týdnech ale puknul. takže opravdu pozor.
potvrzuji, že granit dokáže být opravdu dost velký problém. řešili jsme ho s architektem a nakonec jsme stejně vybrali nerez. byl o dost levnější a hlavně, můžete ho třeba po pár letech vyměnit, za nový a modernější