Jak na správné větrání po výměně oken za nová plastová?

shutterstock.com

shutterstock.com

Při výměně starých oken za nová plastová získáte ohromnou výhodu v tom, že okna dobře těsní, ušetříte tak za energie na vytápění bytu či domu, rovněž se zvýší tepelná pohoda v místech poblíž oken, kde již v žádném případě netáhne. Po výměně oken však můžete být zaskočeni nepříjemným rosením okenních tabulí nebo vznikem plísní. Nejedná se o chybu oken, je to jen důkaz toho, že okna skutečně výtečně těsní. Základem je osvojit si nové větrací návyky.

Rizika nedostatečného větrání

Každý člověk potřebuje dýchat čerstvý vzduch. Vydýchaný vzduch v místnosti může způsobovat únavu či bolest hlavy. Důkladné větrání je však u nových plastových oken potřeba ještě z jednoho důvodu. V uzavřené místnosti ze zvyšuje vlhkost vzduchu vařením, sprchováním, sušením prádla, ale také dýcháním osob a rostlin. Ideální vlhkost vzduchu by se měla pohybovat kolem 50%. Při zvýšené vlhkosti vzduchu se v chladnějších měsících vodní páry sráží v místech s nižší teplotou, především na oknech a chladných zdech. Pokud stav špatného odvětrání vlhkosti trvá dlouhodobě, může dojít až ke vzniku nepříjemných plísní na těsnění oken či zdech. Na tyto rizika vás upozorní každý prodejce plastových oken v Ostravě i jinde.

Větrání v létě a mimo topnou sezónu

V létě, kdy jsou venkovní teploty příjemné, je časté větrání samozřejmostí. Okna mohou zůstat dokořán či ve vyklopené ventilační poloze v průběhu celého dne. V pozdním jaru či na podzim, kdy ještě netopíte, také můžete větrat bez obav, že vyvětráte draze zaplacené teplo. Můžete využít proudového větrání otevřeným oknem po dobu cca 20 minut nebo při vyšších venkovních teplotách nechat otevřenou ventilaci či mikroventilaci.

Jak správně větrat v zimě?

V zimním období je naopak používání vyklopeného okna či mikroventilace nevhodné. Malý otvor okna příliš nenapomáhá výměně vzduchu v místnosti, ale teplo jím z místnosti uniká. Navíc v chladných dnech otevřená ventilace ochlazuje zeď v okolí okna, kde se následně sráží vlhkost ze vzduchu a paradoxně tak můžete napomoci vzniku plísně na této zdi.

V topné sezónně je tedy nejúčinnější metodou větrání, při níž ztratíte minimum tepla, nárazové větrání plně otevřenými okny. Při plně otevřeném okně se rychleji vymění všechen vzduch v místnosti, aniž by z bytu unikalo teplo po příliš dlouhou dobu.

Ještě účinněji větrání proběhne, pokud otevřete protilehlá okna, aby vznikl průvan, díky němuž se vzduch v místnostech vymění ještě rychleji. Délka tohoto větrání závisí na venkovní teplotě. Čím je venku chladněji, tím kratší doba větrání postačí. Při teplotách kolem 10°C je vhodné větrat 10-20 minut. V zimě potom postačí 3-4 minuty. Abyste minimalizovali únik drahého tepla, po dobu větrání vypněte topení a zapněte jej hned po zavření oken.

Řádně vyvětrat je třeba hned ráno, především v ložnicích, kde se během noci nahromadí vlhkost. V průběhu dne větrejte zhruba jednou za 2 hodiny. Častěji větrejte místnosti, kde více vzniká vlhkost, tedy kuchyně, koupelny či místnost, kde sušíte prádlo.

Výhodu mají majitelé nových nemovitostí, kteří mají instalované nucené větrání s rekuperační jednotkou. Ta dokáže zajistit v domácnosti ideální podmínky aniž by příliš unikalo teplo. Často se využívá v kombinaci s tepelným čerpadlem vzduch-voda, která má nízké náklady na provoz.

I při správném větrání však můžete v nejchladnějších měsících pozorovat rosení oken. Jak ho lze minimalizovat?

  • Roztáhněte žaluzie, díky tomu může teplý vzduch z místnosti lépe ohřát i okenní tabuli.
  • Zajistěte snadný přístup tepla k oknu také tím, že odstraníte velké množství okrasných předmětů z parapetů okna.
  • Snižte počet květin v interiéru.